Członkowie rodzin lekarzy i pacjenci szpitali, w których odbywają się szczepienia, nie będą mogli już skorzystać z preparatu przeciwko koronawirusowi, aby jak najefektywniej wykorzystać jego zapasy. Taka będzie obowiązująca od czwartku rekomendacja Ministerstwa Zdrowia - dowiedział się reporter RMF FM.

Ostatni komunikat Narodowego Funduszu Zdrowia w tej sprawie jest aktualny do jutra.

Do 25 stycznia, czyli do dnia, gdy zaplanowano pierwsze szczepienia seniorów, z preparatu mają korzystać tylko medycy - a ich rodziny już nie.

Nie przewidujemy przedłużenia szczególnego okresu, w którym dopuszczaliśmy szczepienie w szczególnych sytuacjach, chcemy skończyć grupę "zero" - mówi minister zdrowia Adam Niedzielski.

Jak ustalił w resorcie zdrowia reporter RMF FM, w sytuacji, gdy okaże się że lecznica zamówiła za dużo dawek, powinna zgłosić się do Agencji Rezerw Materiałowych. Ta pomoże przewieźć szczepionkę do innej placówki.

Szczepienia pierwszej grupy od 25 stycznia

Obecnie trwa etap zero. Szczepienia otrzymują m.in. pracownicy sektora ochrony zdrowia (m.in. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych.

"Grupa pierwsza" rozpocznie szczepienie 25 stycznia - poinformował szef kancelarii premiera Michał Dworczyk. Na tym etapie do szczepienia uprawnieni będą m.in. pensjonariusze domów pomocy społecznej, osoby powyżej 60 lat, służby mundurowe i nauczyciele.

Zapisy na szczepienie dla osób spoza priorytetowych grup ruszą 15 stycznia.

Na stronach rządowych udostępniono mapę z lokalizacjami punktów szczepień. Lista ta ma być na bieżąco aktualizowana. 


Etapy szczepień

W kolejnym drugim etapie szczepienie otrzymają:

  • osoby poniżej 60 lat z chorobami przewlekłymi zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 (np. choroby płuc, cukrzyca, nowotwory, otyłość) albo w trakcie diagnostyki i leczenia wymagającego wielokrotnego lub ciągłego kontaktu z placówkami ochrony zdrowia,
  • osoby bezpośrednio zapewniające funkcjonowanie podstawowej działalności państwa i narażone na zakażenie ze względu na częste kontakty społeczne (m.in. pracownicy sektora infrastruktury krytycznej, dostaw wody, gazu, prądu, transportu publicznego, urzędnicy odpowiedzialni za zwalczanie pandemii, pracownicy wymiaru sprawiedliwości i funkcjonariusze służb celno-skarbowych).

etapie trzecim szczepienie otrzymają:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii,
  • pozostałe grupy osób dorosłych.