Eksperci przyznają, że dotychczasowe obserwacje wskazują, iż niepożądane objawy częściej pojawiają się po przyjęciu drugiej niż pierwszej dawki szczepionki przeciwko koronawirusowi. "Nawet osoby, które nie miały żadnych objawów niepokojących po pierwszym szczepieniu, po otrzymaniu drugiej dawki skarżyły się na bóle głowy, silniejsze zmęczenie, bóle mięśni i stawów. To zarówno uogólnione, jak i miejscowe dolegliwości bólowe" - mówi w rozmowie z RMF FM epidemiolog doktor Agnieszka Motyl.

Specjaliści zaznaczają, że w Polsce wciąż mało osób przyjęło drugą dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi firmy Pfizer (we wtorek Ministerstwo Zdrowia informowało o ponad osiemdziesięciu tysiącach takich pacjentów w naszym kraju), dlatego można teraz bazować głównie na obserwacjach z innych krajów.

Monitorowanie objawów poszczepiennych niepożądanych jest niezwykle istotnym elementem monitorowania bezpieczeństwa szczepień. Jeżeli wystąpią objawy, które pacjent łączy ze szczepieniem, wzbudzają u niego niepokój, należy skontaktować się z lekarzem Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Nie wahajmy się, zadzwońmy, zgłośmy te objawy. Lekarz musi wypełnić wtedy formularz i zaraportować te informacje do powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej - radzi doktor Agnieszka Motyl.

Jak zerejestrować się na szczepienie?

  • przez infolinię telefoniczną; 
  • przez stronę internetową pacjent.gov.pl; 
  • osobiście w punkcie szczepień.

INFOLINIA

Przed rozmową przygotuj:

  • imię nazwisko
  • PESEL
  • numer telefonu (najlepiej komórkowego)

Następnie wybierz jeden z tych numerów:

  • 989 
  • 22 62 62 989 - dla dzwoniących z zagranicy lub tych, których operator nie obsługuje numerów specjalnych


REJESTRACJA ON-LINE PRZEZ PROFIL ZAUFANY

E-rejestracja za pośrednictwem strony pacjent.gov.pl będzie wymagać profilu zaufanego. Rejestrujący się będzie musiał potwierdzić dane i zaakceptować regulamin. System zaproponuje pięć dostępnych terminów w punktach szczepień w pobliżu adresu podanego na koncie pacjenta.

Gdyby komuś żaden z zaproponowanych terminów nie odpowiadał lub pacjent chciałby zmienić lokalizację, dogodne miejsce i czas będzie można wskazać przez wyszukiwarkę. Także w tym przypadku po dokonaniu rezerwacji pacjent otrzyma SMS z datą i miejscem szczepienia, a w przeddzień dostanie tą samą drogą przypomnienie.


Opracowanie: