W poniedziałkowy wieczór jeden z najsłynniejszych zabytków we Francji – katedra Notre Dame, stanęła w płomieniach. Swoją sławę zawdzięcza m.in. powieści "Katedra Najświętszej Marii Panny w Paryżu" francuskiego pisarza Victora Hugo. Jest zabytkiem najczęściej odwiedzanym przez turystów odwiedzających Paryż – rocznie zwiedza ją nawet 12 mln ludzi z całego świata.

Budowę katedry rozpoczęto w XII wieku, trwała 180 lat. Budowla stała się miejscem najważniejszych wydarzeń w Paryżu zanim jeszcze zastała ukończona. Dzisiaj to najsłynniejsza świątynia we Francji - jest najczęściej odwiedzanym miejscem. Pojawia się tam nawet 12 mln turystów rocznie.

Jej nazwę tłumaczy się jako "Nasza Pani" i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Katedra utraciła zadaszenie wież podczas Rewolucji Francuskiej. Uniknęła zburzenia tylko dzięki temu, że rozbiórka zagroziłaby uszkodzeniem sąsiednich budynków, dlatego katedra przetrwała do naszych czasów. W okresie Rewolucji nosiła nazwę "Świątyni Rozumu".

Notre Dame to jeden z najważniejszych zabytków świata, ważny nie tylko dla chrześcijan. Jest symbolem Francji, symbolem Paryża. To jest jedna z najpiękniejszych średniowiecznych katedr na świecie, pełna niezwykłych witraży i dzieł sztuki. Są tam również słynne organy. Katedra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Plac przed katedrą, zaprojektowany został przez barona Georges’a Haussmanna w czasach Napoleona III dla podkreślenia świetności zachodniej fasady katedry. Noszący nazwę Place du Parvis Notre-Dame, czyli "plac Kościelny Notre-Dame" 3 września 2006 poświęcono papieżowi Janowi Pawłowi II nadając mu nową nazwę Parvis Notre-Dame - place Jean-Paul II, czyli "Dziedziniec Notre-Dame - Plac Jana Pawła II".

Płonie średniowieczna katedra

Płonie średniowieczna katedra Notre Dame w stolicy Francji Paryżu. Ogień widać z daleka. Runęła iglica kościoła, po chwili także dach. Zastępca mera Paryża Emmanuel Gregoire powiedział, że pożar spowodował w katedrze Notre Dame "kolosalne szkody". Podejmowane są próby ratowania dzieł sztuki i innych bezcennych przedmiotów zgromadzonych wewnątrz. Według rzecznika katedry płonie całe drewniane wnętrze i zapewne nie uda się go uratować.

Francuska policja podała, że w pożarze nikt nie ucierpiał. Natomiast paryska prokuratura już wszczęła dochodzenie.

O dramatycznej walce strażaków z pożarem katedry Notre Dame piszemy <<< TUTAJ >>>