"Jestem wdową samotnie wychowującą 12-letnią córkę. Co mam zrobić, aby w przyszłym roku przy rozliczeniu PIT za 2022 r nie musieć dopłacać podatku?"- to treść jednego z wielu maili, jaki wpadł do naszej skrzynki fakty@rmf.fm, w trakcie akcji RMF FM "Polski Ład - Rozwiewamy wątpliwości". Stworzyliśmy zespół ekspertów złożony z urzędników Ministerstwa Finansów, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Krajowej Administracji Skarbowej. To oni odpowiadali na Wasze pytania, dotyczące rozliczania się z podatków przez rodziców samotnie wychowujących dzieci.


Polski Ład - co to jest

Co m.in. zakłada Polski Ład? Wzrost kwoty wolnej do 30 tys. zł i podniesienie progu podatkowego do 120 tys. złotych. Zmiany w składce zdrowotnej i ryczałcie. Nowe ulgi podatkowe, m.in. dla rodzin 4+, dla pracujących seniorów i osób powracających do Polski.

Polski Ład to podwyżka kwoty wolnej do 30 tys. zł (jej odpowiednik to 5,1 tys. zł rocznej kwoty zmniejszającej podatek). Wraz z podwyższeniem kwoty wolnej wzrosła też kwota zmniejszająca zaliczki na podatek. Jeszcze w zeszłym roku wynosiła ona 43,76 zł miesięcznie. Od 1 stycznia 2022 r. wynosi 425 zł (1/12 z 5100 zł).

Od 2022 r. obowiązuje wyższy próg podatkowy, który został podniesiony z ok. 85 tys. zł do 120 tys. zł. Oznacza to, że do podstawy obliczenia podatku, nieprzekraczającej 120 tys. zł, stosuje się 17 proc. stawkę podatku. Dopiero do nadwyżki ponad tę kwotę podatek oblicza się według stawki 32 proc.

Kwota zmniejszająca podatek w wysokości 5,1 tys. zł odliczana jest zarówno w rocznym obliczeniu podatku według skali podatkowej (w PIT-36, PIT-36S, PIT-37, PIT-40A) jak i przy obliczaniu zaliczek na podatek w trakcie roku.

Jest stosowana niezależnie od wysokości uzyskanych dochodów.

Polski Ład - Wy zadajecie pytanie, eksperci odpowiadają

Kto zyska, a kto straci na Polskim Ładzie? Czy odprawa emerytalna wliczana jest do limitu dochodu ulgi dla klasy średniej? Co zmieni się w deklaracji PIT 2? Jak zmieni się wyliczanie miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych? Co z pracownikami zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę?

Wątpliwości i pytania dotyczące rozwiązań zawartych w Polskim Ładzie wydają się nie mieć końca. Część z nich dotyczy rodziców, samotnie wychowujących dzieci.

Wątpliwości związane z zapisami rządowego Polskiego Ładu wyjaśniają eksperci KAS, ZUS i Ministerstwa Finansów.

Cytat

Jestem wdową samotnie wychowującą 12-letnią córkę. Na córkę otrzymuję rentę rodzinną w wysokości ok 1 300 brutto. Oprócz tego, ja pracuję na pełen etat i otrzymuję wynagrodzenie ok. 4 100 brutto. Co mam zrobić, aby w przyszłym roku, przy rozliczeniu PIT za 2022 r nie musieć dopłacać podatku?
Zapytała Słuchaczka Anna.

Odpowiada Anna Turek, ekspert skarbowy Krajowej Administracji Skarbowej:

Dla osób samotnie wychowujących dzieci w Polskim Ładzie przewidziano nowy sposób rozliczeń. Jest to ulga 1 500 złotych odliczona od podatku, nie jak do tej pory - dzielenie dochodów na pół i rozliczanie tak, jak z mężem czy żoną. W tym momencie jest to odliczenie od podatku 1 500 złotych i to spowoduje, że będzie podatek pomniejszony o tę kwotę.

W praktyce podatnik otrzyma zwrot podatku w wysokości 1 500 złotych, jeżeli tyle lub więcej podatku zostało zapłacone. Jeżeli mniej, zwrot będzie do wysokości pobranego podatku.

Zarobki w wysokości 4 100 zł nie uprawniają do korzystania z ulgi dla klasy średniej. 5 701 zł to jest dolny próg. Taka osoba nic nie traci. Dodatkowo jest ulga na dzieci, więc składki społeczne i zdrowotne można odliczyć, korzystając dodatkowo z ulgi na dzieci.

Cytat

Jestem osobą samotnie wychowującą syna, który otrzymuje rentę rodzinną w wysokości 1081.88 na rękę, brutto ok 1250. Do tego ja pracuję jako funkcjonariusz publiczny, z ostatniego wynagrodzenia potrącono mi ponad 400zł, dostałam na konto 2800zł. Księgowa powiedziała, że w związku z nowym rozporządzeniem i wyrównywaniem wynagrodzeń może mi oddać te 400 zł. Ale na koniec roku będę musiała zwrócić 5tys zł. A pierwsza renta syn w tym roku wzrosła jedynie o 169zl, w związku z tym dalej jesteśmy stratni prawie 250zl. Czy taki sposób rozliczeń przekazany przez księgową jest właściwy? Czemu mamy tracić na Polskim Ładzie skoro takie sytuacje miały nie mieć miejsca. Bardzo proszę o radę i informacje na ten temat.

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Z uwagi na brak konkretnych informacji trudno zweryfikować poprawność rozliczeń dokonanych przez księgowych oraz twierdzenia o konieczności dopłaty 5000 złotych.

Warto wskazać na możliwość skorzystania z ulgi dla osób samotnie wychowujących dzieci (o ile spełnione są warunki do jej zastosowania). 

Cytat

Co zyska samotna pracująca na umowę o pracę na cały etat? Dodam, że mam dwójkę niepełnoletnich dzieci i pobieram rentę na dzieci po zmarłym tacie. U pracodawcy musiałam zrezygnować z PIT-2 ponieważ renta jest moim drugim dochodem. Póki co dostałam informację od księgowej, że stracę miesięcznie 425 zł czy faktycznie tak będzie?

Eksperci KAS, Ministerstwa Finansów i ZUS odpowiadają: 

Osoba samotnie wychowująca dzieci skorzysta z ulgi 1500 - nowe odliczenie zawarte w art. 27ea ustawy PIT. Ulga ta zastąpiła dotychczasowy sposób opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci. Ulga 1500 polega na odliczeniu od podatku kwoty 1500 zł. Kwotę tę odlicza się od podatku dochodowego od osób fizycznych obliczonego według skali podatkowej.