Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz poinformował, że prace związane z przeglądem procedur w Biurze Ochrony Rządu, których efektem mają być nowe regulaminy i instrukcje, są w tym momencie na zaawansowanym etapie. Dodał, że powinny zakończyć się pod koniec wakacji.

Minister tłumaczył, że efekt prac nie będzie w pełni upubliczniony, bo metody i formy działania Biura są niejawne. Na pewno jakiś bardziej obszerny komunikat, mniej więcej opisujący kierunek tych zmian, będzie jednak opublikowany - zastrzegł.

W połowie czerwca "Wprost" opublikował nagrania rozmów m.in. ministra Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem Narodowego Banku Polskiego Markiem Belką. Jednym z tematów rozmowy było właśnie Biuro Ochrony Rządu, gdzie - według szefa MSW - wszyscy pracownicy mają syndrom sztokholmski. Jak oceniał Sienkiewicz, nikt nie interesował się, jak wygląda szkolenie i finansowanie BOR, bo "syndrom sztokholmski zapewnia bierność i symbiozę, gdzie fakty się nie liczyły". Minister mówił także, że nie może pozwolić sobie na reformy w BOR na kwartał przed wyborami, bo to jest "samobójstwo".

Po opublikowaniu taśm Bartłomiej Sienkiewicz podkreślał, że jego wypowiedzi sprzed roku nie oddają istoty sprawy. Zapewnił też, że jako szef MSW cały czas kierował się "zasadą pilnowania, żeby państwo działało jako całość".

(mn)