Z potencjalnie oscarowych filmów najbliższa życia jest "Ona" Spike'a Jonze'a. Bo dotyczy naszej bardzo bliskiej przyszłości.

Popatrzymy realnie: mało kto z nas ma szansę stać się wyrafinowanym amerykańskim oszustem - jak Christian Bale w "American Hustle". Jeszcze mniej osób (chociaż kto wie?) może polecieć w kosmos i zaznać tam braku "Grawitacji" jak pani Bullock z "Klunejem". Za to przygoda, jaka się zdarzyła Joaquinowi Phoenixowi w filmie "Ona" ("Her"), może za parę, paręnaście lat trafić się i pani, i panu, i społeczeństwu w ogóle. 

Oto Theodore, zamieszkały w Los Angeles, zatrudniony na etacie jako pisarz prywatnych listów (będzie i taki zawód potrzebny w przyszłości!). Niezbyt atrakcyjny, w dodatku z obciachowym wąsem. Świeżo po rozpadzie związku. Bez wielkich oczekiwań zaczyna testować w swoim komputerze nowy system operacyjny. OS ma głos Scarlett Johansson, jest inteligentny, czuły i wrażliwy. Uważny, jak najlepszy przyjaciel. Ba, nawet bardziej. Odgaduje myśli, załatwia sprawy, bawi, inspiruje, pociesza. Ma wiedzę, intuicję i poczucie humoru. Jest na każde zawołanie, ale nie jest uległo-poddańczy. Dzięki słuchaweczce w uchu kontakt z nim jest niemal intymny.  Czy ktoś się jeszcze dziwi, że Theodore zakochuje się w swoim OS-ie do imentu? 

A że miłość nie zna przeszkód, to z wirtualną oblubienicą da się i pójść na randkę, i na towarzyskie spotkanie, a nawet ... Stop, reszta w kinie (polska premiera 14.02).

Spike Jonze bezbłędnie szarpnął czułą strunę, którą ma chyba każdy z nas. Ach, mieć kogoś, kto za nas pomyśli/załatwi/będzie pamiętał. Odgadnie potrzeby, wyantycypuje zachcianki. Zrozumie, ukocha, rozbawi. Zawsze na posterunku, zawsze do usług... Kusząca perspektywa. Ale i niewolna od pułapek. 

Film zostaje z tyłu głowy jeszcze długo po wyjściu z kina. Bo wszystko wskazuje na to, że to historia o nas, już za kilka lat. Każdy będzie miał swojego OS-a, który "zaspokoi wszystkie potrzeby". Ale czy tak naprawdę będzie nam to potrzebne? Zwłaszcza do szczęścia...

Uszanowanie dla Jonze'a za pięknie podaną okazję do refleksji.

 

Joanna Nojszewska - kierownik działu Kultura w „Twoim Stylu”