Wielka Brytania nie zaprosiła przedstawicieli Rosji, Białorusi i Mjanmy (Birmy) do udziału w państwowym pogrzebie Elżbiety - podaje agencja Reutera, powołując się na swoje źródła. Pogrzeb królowej odbędzie się w poniedziałek, 19 września.

Jak informuje Reuters, Wielka Brytania zdecydowała się nie zapraszać przedstawicieli trzech krajów do udziału w państwowym pogrzebie królowej Elżbiety II. Chodzi o Rosję, Białoruś i Mjanmę (Birmę).

Wielka Brytania - wraz ze swoimi zachodnimi sojusznikami - starała się izolować Rosję i jej sojuszniczą Białoruś na arenie światowej m.in. za pomocą sankcji gospodarczych. Chodzi o inwazję Moskwy na Ukrainę.

W piątek - dzień po śmierci Elżbiety II - rzecznik prasowy prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow przekazał, że Władimir Putin nie weźmie udziału w pogrzebie królowej.

Również Mjanma (Birma) podlega brytyjskim sankcjom, głównie z powodu prześladowania ludu Rohindża. Dodatkowo jej przedstawiciele wielokrotnie spotykali się z przywódcami Rosji po agresji tego kraju na Ukrainę.

Pogrzeb Elżbiety II. Kto weźmie udział?

BBC informuje, że Wielka Brytania oczekuje, że w pogrzebie Elżbiety II weźmie udział około 500 zagranicznych dygnitarzy. Zaproszenia zostały wysłane do głów państw większości krajów, z którymi Wielka Brytania ma stosunki dyplomatyczne.

Wielu światowych przywódców - od prezydenta USA Joe Bidena i pierwszej damy Jill Biden, po premierów Kanady, Australii i Nowej Zelandii - potwierdziło udział w wydarzeniu, które prawdopodobnie będzie jednym z największych zgromadzeń dyplomatycznych w Wielkiej Brytanii od lat.

Na pogrzebie królowej będzie także prezydent Andrzej Duda wraz z żoną.

Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się w poniedziałek 19 września o godz. 11 londyńskiego czasu w Opactwie Westminsterskim.