Maturzyści punktualnie o godz. 9 przystąpili do pisemnego egzaminu z języka niemieckiego. Test na poziomie podstawowym z wybranego języka obcego nowożytnego jest jednym z obowiązkowych na maturze. Wkrótce opublikujemy arkusze egzaminacyjne z języka niemieckiego.

Matura była bardzo prosta, bo była bardzo podobna do j. angielskiego, który też pisałam - mówiła maturzystka z IX Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu, z którą rozmawiała reporterka RMF FM.

Z gramatyką było ciężej, bo słówka poszły bez problemu - mówił inny uczeń.

11 proc. zdaje j. niemiecki

Chęć zdawania na maturze języka niemieckiego zadeklarowało w tym roku około 38 tys. maturzystów, czyli 11 proc. abiturientów.

Pierwszy test, na poziomie podstawowym, rozpoczął się o godz. 9. Na poziomie rozszerzonym wystartował o godzinie 14.

Chęć zdawania egzaminu na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 4,4 tys. abiturientów, czyli 11,5 proc. zdających egzamin z tego języka obcego. Egzamin na poziomie podstawowym trwał 120 minut, na rozszerzonym potrwa - 190 minut.

Maturzyści muszą obowiązkowo przystąpić do pięciu egzaminów: trzech pisemnych - z języka polskiego, matematyki i języka obcego nowożytnego (obligatoryjne są na poziomie podstawowym; chętni mogą je zdawać także na rozszerzonym) oraz dwóch ustnych - z polskiego i języka obcego.

Maturzysta może wybrać też do sześciu przedmiotów dodatkowych. Zdaje je na poziomie podstawowym lub rozszerzonym. W tej grupie znajdują się: biologia, chemia, filozofia, fizyka i astronomia, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język kaszubski, język łemkowski, wiedza o społeczeństwie, wiedza o tańcu.

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 23 maja, a ustna do 30 maja.

(abs)