Podczas wspólnej konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zarekomendowali jednoznacznie: Zrezygnujcie z wyjazdu na Wielkanoc, zostańcie w domu. Pytani o to, czy wyjazd na święta do rodziny jest dopuszczalny, zauważyli, że obecne obostrzenia w związku ze stanem epidemii zobowiązują nas do maksymalnego ograniczenia przemieszczania się i kontaktów z innymi ludźmi - w tym z najbliższymi.

W związku z epidemią koronawirusa rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta Wielkanocne zrezygnować z podróży i pozostać w domach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest ogromnym zagrożeniem.

Do Dworczyka skierowano pytanie, jaka jest rekomendacja rządu dot. wyjazdów na Święta Wielkanocne do bliskich, do innego miasta, czy dopuszczalny jest wyjazd prywatnym samochodem.

Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo Święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali miedzy miastami, ale (...) staramy się chronić życie ludzkie. W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - powiedział szef KRPM.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski dodał, że kontakt przy świątecznym stole jest w tym roku, w tym trudnym okresie epidemii, ogromnym zagrożeniem.

To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie - podkreślił minister zdrowia.