​"Spodziewamy się problemu z zastosowaniem procedur Głównego Inspektoratu Sanitarnego w praktyce. Dzieci w przedszkolach chcą się bawić, trudno będzie nad nimi zapanować" - przyznają w rozmowie z reporterem RMF FM pracownicy przedszkoli.

Wieczorem Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowsze wytyczne dotyczące wznawiania pracy w żłobkach i przedszkolach. Te placówki będą mogły znów działać od najbliższej środy. 

Według pracowników przedszkoli, problem może spowodować przede wszystkim zapis o unikaniu kontaktu dzieci z personelem pomocniczym przedszkola, na przykład z kucharkami- i przedszkolakami z innych grup. To może być tym bardziej trudne, że dzieci wrócą do tych placówek po dłuższej przerwie - przewiduje pani Natalia, nauczycielka wychowania przedszkolnego.

Na pewno dzieci też stęskniły się za kolegami i koleżankami, wydaje mi się że to jest niemożliwe, mimo jasnych wytycznych. Zawsze w pracy musimy być cały czas czujne, a co dopiero teraz, w środku epidemii - podkreśla w rozmowie z naszym dziennikarzem. 

Pracownicy przedszkoli przyznają, że nowe wytyczne są bardziej precyzyjne niż poprzednie, ale ich przestrzeganie to dla nich dużo dodatkowej pracy i przede wszystkim odpowiedzialności.


Nowe wytyczne GIS-u - co w nich jest?

Zgodnie z nowymi wytycznymi, jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, która przynajmniej raz na godzinę będzie wietrzona. Grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą. Mogą liczyć maksymalnie 12 dzieci, a w pewnych uzasadnionych przypadkach, za zgodą organu prowadzącego, można ją powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci. Sanepid zaleca też, by do grupy przyporządkowani byli ci sami opiekunowie.

Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.

Jak wyjaśnił GIS, do przestrzeni tej nie wlicza się pomieszczenia lub pomieszczeń kuchni, zbiorowego żywienia, pomocniczych (ciągów komunikacji wewnętrznej, pomieszczeń porządkowych, magazynowych, higienicznosanitarnych, np. łazienek i ustępów). Nie należy sumować powierzchni sal dla dzieci i przeliczać łącznej jej powierzchni na limit miejsc. Powierzchnię każdej sali wylicza się z uwzględnieniem mebli i innych sprzętów w niej się znajdujących.

Ponadto w sali, w której przebywać będą dzieci, nie może być zabawek, przedmiotów, sprzętów, których nie można skutecznie uprać lub dezynfekować (np. pluszowe zabawki), a wykorzystywane przybory sportowe - piłki, skakanki, obręcze dokładnie czyścić lub dezynfekować. Dzieci zaś nie powinny przynosić ze sobą niepotrzebnych przedmiotów i zabawek.

Opiekunowie między sobą powinni zachować dystans społeczny wynoszący minimalnie 1,5 m, a osoby przyprowadzające i odbierające dzieci nie powinny podchodzić do osób tam przebywających, zarówno do dzieci, jak i dorosłych bliżej niż na 2 m. Obowiązuje też zasada, że na 15 mkw. w placówce powinien przebywać jeden rodzic z dzieckiem.