Od soboty obowiązuje rozporządzenie rządu, które wprowadza obowiązek zasłaniania ust i nosa w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu jest więcej niż jedna osoba. Zatem w biurze, hali produkcyjnej, warsztacie czy na spotkaniu służbowym - maseczka jest obowiązkowa.

Wejście w życie nowych przepisów oznacza, że koniec ze zdejmowaniem maski i powoływaniem się na wykonywanie obowiązków służbowych - ta furtka znika, a warto przypomnieć, że powoływali się na nią na przykład politycy występujący przed kamerami czy w Sejmie.

Mamy obowiązek zakrywania twarzy praktycznie w każdych okolicznościach w zakładzie pracy, jeśli w pomieszczeniu nie jesteśmy sami. Nawet, jeżeli pracujemy w biurze, a nasz współpracownik siedzi daleko od nas.

Wyjątków jest bardzo niewiele i są bardzo konkretne. Przepisy nie dotyczą np. pilotów w kabinie, osób kierujących środkami publicznego transportu i księży odprawiających msze. W mailu do naszej redakcji dyrektor żłobka Ambasada Dziecięca w Bydgoszczy zwraca uwagę, że w rozporządzeniu wprowadzono też wyjątek dla pracowników przedszkoli, ale żłobków - już nie. "Maluchy będą przerażone patrząc na ciocie w maseczkach"- pisze autor. 

Przepis obowiązuje również np. w zakładowych stołówkach. Na razie nie jest jasne, czy oznacza to, że w stołówkach może przebywać tylko jedna osoba, bo trudno uznać, że pomysłowi skądinąd obywatele naszego kraju wymyślą, jak jeść, nie zdejmując maseczki.

Nie wiadomo też kto ma kontrolować, czy nowa zasada jest respektowana i jakie kary grożą, gdy jest inaczej.

Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe:

  • w środkach publicznego transportu zbiorowego: autobusie, tramwaju, pociągu, samolocie,
  • w samochodzie, jeśli jedzie z Tobą osoba, z którą nie mieszkasz,
  • w zakładach pracy oraz w budynkach użyteczności publicznej np. na poczcie, w urzędzie,
  • w obiektach handlowych lub usługowych, np. w sklepach, galeriach handlowych, aptekach, na targu, w kinie, teatrze, w przychodni, salonie kosmetycznym czy salonie masażu,
  • w kościele, w budynku użyteczności publicznej przeznaczonym na potrzeby kultu religijnego oraz na cmentarzu,
  • w przestrzeni publicznej, w tym także na wolnym powietrzu, na ulicy, na spacerze,
  • na uczelni.

Nakaz obowiązuje do 27 grudnia.

Przepisy dotyczące nakazu noszenia maseczek znalazły się w paragrafie 25 rozporządzenia z dnia 26 listopada 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Koronawirus: W Katowicach zaczyna działać szpital tymczasowy. Część uczniów wraca do szkół [NA ŻYWO]