Przygotowujemy projekt, który wydłuży kwarantannę z 10 do 14 dni dla osób ze zidentyfikowaną alertową mutacją koronawirusa - powiedział we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski. Podkreślił, że nadzór sanepidu nad takimi ogniskami ma specjalny charakter.

Minister zdrowia został zapytany na wtorkowej konferencji prasowej, czy rząd zamierza wprowadzić zakaz wyjazdu na wakacje w określonych kierunkach w związku z nowymi mutacjami koronawirusa.

Nie wprowadzamy i nie planujemy wprowadzenia żadnego zróżnicowania - oświadczył Niedzielski.

Przypomniał, że po przyjeździe do Polski ze wszystkich kierunków obowiązuje taka sama zasada - jest obowiązkowa kwarantanna, z której zwalnia status szczepienia, które jest zatwierdzone przez Europejską Agencję ds. Leków bądź test wykonany w strefie Schengen.

Jedynym elementem różnicowania, o którym myślimy to sytuacja, w której zidentyfikujemy, że dana osoba zakażona ma jedną z mutacji alertowych. W tej sytuacji przygotowujemy projekt, żeby była wydłużona kwarantanna z 10 do 14 dni i też taki, mający specjalny charakter nadzór sanepidu nad takimi ogniskami - powiedział Niedzielski.