19 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono dotąd - po zbadaniu pierwszych 90 próbek - u górników z prywatnej kopalni Silesia w Czechowicach-Dziedzicach - wynika z czwartkowych danych służb wojewody śląskiego. W środę wymazy pobrano od blisko 300 pracowników tej kopalni.

Na 90 przebadanych do tej pory próbek, 19 okazało się dodatnich. Czekamy na pozostałe wyniki - poinformowała w czwartek po południu rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Rano przedstawiciele kopalni, która od minionego weekendu wstrzymała wydobycie węgla, informowali, że od początku epidemii SARS-CoV-2 potwierdzono u 103 pracowników Przedsiębiorstwa Górniczego Silesia (od środy przybyło 8 zakażonych), z których 23 osoby dotąd wyzdrowiały. 104 osoby są w kwarantannie.

Przebadani będą górnicy także z kopalń w Rybniku i Rudzie Śląskiej

Rzeczniczka wojewody śląskiego przypomniała, że w piątek rano rozpoczynają się także badania przesiewowe 300 górników z kopalni Chwałowice w Rybniku oraz 500 osób z kopalni Bielszowice w Rudzie Śląskiej. Obie kopalnie należą do Polskiej Grupy Górniczej (PGG).

Jak wynika z danych PGG, obecnie w kopalni Bielszowice zakażonych koronawirusem jest 85 górników (wzrost od środy o 10), a w kopalni Chwałowice 47 (spadek o 1). Piątkowe badania potrwają do późnego popołudnia.

Będą to pracownicy z różnych oddziałów, brygad i zmian wydelegowani przez dyrekcje zakładów, wspólnie ze służbami sanitarnymi
- powiedziała Kucharzewska.

Wśród górników nadal 485 zakażonych

Według porannych danych, w kopalniach JSW i PGG, a także w kopalni Silesia, z wirusem SARS-COV-2 nadal walczy 485 górników: 207 w kopalniach JSW, 198 w PGG i 80 w Silesii. Dane te nie obejmują 19 nowych przypadków wykrytych w ramach badań przesiewowych w Silesii, o których poinformowały w czwartek po południu służby wojewody.

Łącznie od początku epidemii w kopalniach PGG koronawirusem zaraziło się 2084 pracowników (od środy wzrost o 24 przypadki), z których 1886 (niespełna 90,5 proc.) wyzdrowiało - od środy przybyło 10 ozdrowieńców. Choruje 198 osób, a 366 jest w kwarantannie. W JSW zakaziło się dotąd 4013 osób (od środy wzrost o 1 przypadek), a wyzdrowiało 3806 (94,84 proc.) - przybyło 31 ozdrowieńców. Nowe zachorowanie odnotowano w należącej do JSW kopalni Pniówek. 39 pracowników JSW jest nadal w kwarantannie. Choruje 207 osób.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Aktualny bilans epidemii w Polsce