Proboszcz parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie zakażony Covid-19 został hospitalizowany. Kwarantanną objęto pięć osób z parafii. Sanepid szuka wiernych, którzy 9 sierpnia mieli kontakt z proboszczem - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej.

Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny na Wrzecionie wydała komunikat, w którym poinformowano o hospitalizacji ks. proboszcza i kwarantannie wikariusza, kleryka i pracujących w parafii trzech sióstr zakonnych. Zaznaczono, że osoby objęte kwarantanną "nie wykazują jakichkolwiek objawów choroby".

Zapewniono, że pozostali kapłani posługujący w parafii nie mieli bezpośredniego kontaktu z proboszczem, więc "mogą bezpiecznie odprawiać msze święte, udzielać komunii św. i spowiadać".

Obok zachęty do modlitwy w intencji proboszcza i przebywających na kwarantannie, w komunikacie parafii na Wrzecionie znalazła się prośba "o dalsze przestrzeganie zaleceń sanitarnych tj. noszenie maseczek podczas nabożeństw lub zachowanie bezpiecznego dystansu społecznego oraz dezynfekcję rąk".

W związku ze zdiagnozowaniem koronawirusa u proboszcza komunikat wydała także Państwowa Powiatowa Inspekcja Sanitarna w Warszawie. Prosi w nim, "aby osoby, które w dniu 9 sierpnia br. (niedziela) podczas mszy o 7 i 8.30 spowiadały się u ks. proboszcza oraz osoby, które z rąk ks. proboszcza przyjęły komunie świętą na mszy o 11.30 oraz osoby, które w dniu 10 sierpnia (poniedziałek) załatwiały sprawy w kancelarii parafialnej, o pilny kontakt z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Lipsku, który prowadzi sprawę - telefonicznie pod nr. 507-079-464 lub w godzinach od 7.30 do 15 pod numerem 483780087, 483780244 lub mailowo: lipsko@psse.waw.pl - celem objęcia tych osób stosownym nadzorem epidemiologicznym"

Zamknięty kościół na Stegnach w Warszawie oraz dom zakonny księży marianów

Do odwołania pozostaje także zamknięty kościół Najświętszej Maryi Panny Matki Miłosierdzia na Stegnach w Warszawie oraz dom zakonny księży marianów, którzy zostali objęci kwarantanną.

"Otwarte pozostaje sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii na Mariankach, ale kwarantanną został objęty dom zakonny ojców marianów" - poinformowało w poniedziałek biuro prasowe archidiecezji warszawskiej. Przełożony o. Jan Rokosz MIC oświadczył, że "dla bezpieczeństwa kościół sanktuaryjny został zdezynfekowany i decyzją Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie zostaje zamknięty pod warunkiem, że msze święte będą odprawianie przez księży gości spoza domu zakonnego na Mariankach".

SPRAWDŹ AKTUALNY BILANS  EPIDEMII KORONAWIRUSA W POLSCE