Federalna Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła do stosowania w USA szczepionkę przeciwko Covid-19 firmy Johnson & Johnson. To trzeci taki preparat dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych i pierwszy podawany tylko w jednej dawce.

Nowa szczepionka znacząco zwiększy amerykańskie możliwości zwalczania pandemii. Już w najbliższym tygodniu preparatem Johnson & Johnson będzie można zaszczepić 4 miliony Amerykanów. Do końca marca firma ma dostarczyć w USA 20 milionów dawek. Szczepionka Johnson & Johnson jest jednodawkowa, więc oznaczać to będzie 20 milionów Amerykanów, którzy osiągną pełną, zapewnianą przez preparat, ochronę przeciwko Covid-19. Pozostałe dwie szczepionki stosowane w USA - preparaty firm Pfizer/BioNTech i Moderna - wymagają dwóch zastrzyków.

Szczepionka Johnson & Johnson jest relatywnie łatwa w transporcie. Nie wymaga przechowywania w tak niskich temperaturach, jak dotychczas stosowane szczepionki.

Z badań Federalnej Agencji ds. Żywności i Leków wynika, że 28 dni po podaniu, szczepionka Johnson & Johnson ma skuteczność 66 proc. w zapobieganiu umiarkowanie ciężkiego i ciężkiego przebiegu Covid-19. Żaden z zaszczepionych uczestników badania, który zachorował po 28 dniach od otrzymania preparatu, nie wymagał hospitalizacji.

Szczepionka Johnson & Johnson stosowana jest już od ponad tygodnia w RPA, gdzie otrzymują ją medycy. Decyzja Europejskiej Agencji Leków w sprawie tego preparatu spodziewana jest na początku marca.