Prezydent Filipin Rodrigo Duterte powiedział obywatelom, że powinni używać benzyny jako środka do dezynfekcji masek ochronnych. Podkreślił, że jego rada nie jest żartem. Eksperci przestrzegają przed postępowaniem zgodnie ze wskazówkami prezydenta - poinformowała agencja Reutera.

Duterte już w zeszłym tygodniu zalecał czyszczenie maseczek benzyną, jeżeli nie ma się dostępu do innych środków dezynfekujących. Jego rzecznik powiedział jednak, że był to tylko żart.

To, co powiedziałem, jest prawdą - powiedział Duterte podczas telewizyjnego przemówienia w piątek. Po prostu idźcie na stację benzynową i weźcie kilka kropel, to środek dezynfekujący - stwierdził.

Nie żartuję. To prawda. Myślicie, że tylko żartuję - dodał prezydent.

Jak podaje Reuters, eksperci nie zalecają czyszczenia masek zgodnie z zaleceniami prezydenta. Nie można używać benzyny jako środka dezynfekującego. Wdychanie jej może zaszkodzić i może prowadzić do pojawienia się kolejnych problemów, takich jak choroby układu oddechowego - powiedział agencji Jose Santiago, prezes Filipińskiego Towarzystwa Medycznego.

Eksperci zalecają czyszczenie masek wielokrotnego użytku mydłem i wodą, a dezynfekowanie ich - alkoholem.

Noszenie maski jest na Filipinach obowiązkowe od marca w związku z epidemią koronawirusa.

Filipińskie ministerstwo zdrowia podało, że w kraju stwierdzono w piątek 4063 nowe przypadki zakażenia koronawirusem i drugi dzień z rzędu jest to najwyższy dobowy przyrost infekcji w Azji Południowo-Wschodniej.

Od wybuchu epidemii koronawirusa na Filipinach zdiagnozowano 93 354 przypadki zakażenia, 2023 osoby zmarły, w tym 40 w ciągu ostatniej doby. Obecnie 26 153 przypadki SARS-CoV-2 są aktywne.