Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powołała 26-osobową Naukową Grupę Doradczą ds. Pochodzenia Nowych Patogenów (SAGO). Ma ona m.in. zbadać pochodzenie koronawirusa. "Może być to ostatnia szansa na zrozumienie pochodzenia tego wirusa" – powiedział Michael Ryan z WHO.

Minęły już prawie dwa lata od wybuchu pandemii Covid-19. Wiemy, że pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem u ludzi wykryto już pod koniec 2019 roku w chińskim mieście Wuhan, ale wciąż nie znamy dokładnego pochodzenia tego patogenu. Pomóc ma w tym nowo powołana przez WHO grupa doradcza. W skład SAGO weszli m.in. Thea Fischer, Marion Koopmans, Hung Nguyen, czy też chiński ekspert Yang Yungui. 

Światowa Organizacja Zdrowia nie pierwszy raz podejmuje próbę padania początków wybuchu pandemii. Zespół badaczy pod egidą tej instytucji na początku 2021 roku spędził m.in. w Wuhan kilka tygodni i współpracował z chińskimi naukowcami. Z opublikowanego w marcu raportu wynika, że według najbardziej prawdopodobnej hipotezy wirus przeniósł się na człowieka z nietoperzy za pośrednictwem innego zwierzęcia. Potwierdzenie tego założenia wymaga jednak dalszych badań.

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podkreślił, że dochodzenie w Chinach było utrudnione z powodu braku danych na temat pierwszych przypadków zakażeń koronawirusem.

Nowy zespół, nowe szanse

Nowy 26-osobowy zespół powołany przez WHO sprawdzi różne możliwości pochodzenia koronawirusa m.in. przejście wirusa ze zwierząt na ludzi na targach w mieście Wuhan.

W artykule opublikowanym na łamach czasopisma "Science" Tedros Adhanom Ghebreyesusm, a także inni pracownicy WHO przyznali, że "nie można także wykluczyć wypadku w laboratorium".

Naukowcy z SAGO przyjrzą się również pochodzeniu innych patogenów tzw. wysokiego ryzyka.

Zrozumienie, skąd pochodzą nowe patogeny, ma kluczowe znaczenie dla zapobiegania przyszłym epidemiom - powiedział szef WHO.

Chiny są innego zdania

Chen Xu, ambasador Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) w Genewie, na oddzielnej konferencji prasowej stwierdził z kolei, że ustalenia zespołu międzynarodowych badaczy, którzy przebywali w Chinach na początku 2021 roku były "dość jasne". Zaznaczył, że skoro badacze działający pod egidą WHO byli już w Chinach, teraz nadszedł czas, by "wysłać ich do innych miejsc".

CNN informuje, że WHO ogłosiło powstanie nowej grupy doradczej w czasie kiedy Chiny przygotowują się do przetestowania dziesiątek tysięcy próbek z banków krwi, które zostały pobrane w pierwszych miesiącach pandemii.