"Egzaminy ósmoklasisty, zawodowe i dojrzałości prawdopodobnie odbędą się pod koniec czerwca lub na początku lipca; dokładne daty zostaną podane na 3-4 tygodnie wcześniej" – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.

Matury, egzaminy zawodowe i egzaminy ósmoklasistów na pewno się odbędą - zadeklarował premier odpowiadając na Facebooku na kierowane do niego pytania.

Dodał, że egzaminy "prawdopodobnie się odbędą pod koniec czerwca lub na początku lipca". O dokładnej dacie postaramy się poinformować na cztery, a najpóźniej na trzy tygodnie przed egzaminami - dodał.

Zapewnił, że egzaminy będą organizowane "w taki sposób, by były maksymalnie bezpieczne, to znaczy ze sporym dystansem, korzystając ze wszystkich możliwych przestrzeni na terenie placówek szkolnych". Myślę, że letnia pogoda będzie dopomagać w tym, żeby takie egzaminy mogły być przeprowadzone - dodał premier.

Wezwał ósmoklasistów i maturzystów, by jak najlepiej przygotowali się do egzaminów. Pocieszał ich, że nie tylko oni, lecz i inne grupy "wszyscy jesteśmy dotknięci koronawirusem" i apelował o wyrozumiałość.

Odnosząc się do planów wobec studentów i kwestii egzaminów na uczelniach premier powiedział: Jak pamiętam moje egzaminy, to strach czasami było wejść do pokoju z profesorami, bardzo groźnymi. Myślę, że egzaminy on line są troszeczkę łatwiejsze, mniej stresujące.