Czeski rząd zdecydował o skróceniu od 11 stycznia do 5 dni czasu kwarantanny i izolacji związanych z Covid-19. Od 17 stycznia w zakładach pracy i firmach będą testowani na obecność koronawirusa wszyscy pracownicy.

O skróceniu czasu kwarantanny i izolacji zdecydowano z uwagi na rozprzestrzenianie się wariantu Omikron koronawirusa - poinformował po posiedzeniu gabinetu premier Petr Fiala. Do tej pory izolacja trwała dwa tygodnie, a kwarantannę można było zakończyć po siedmiu dniach mając negatywny wynik testu PCR.

Testowanie pracowników

Minister zdrowia Vlastimil Valek zapowiedział, że od 17 stycznia wszyscy pracownicy będą przechodzić dwa razy w tygodniu testy antygenowe. Jeśli wynik będzie pozytywny, będą objęci 5-dniową kwarantanną.

Testy mają być przeprowadzane w ciągu najbliższych dwóch trzech tygodni - dodał Valek. Obecnie badaniom podlegają tylko pracownicy, którzy nie ukończyli szczepień przeciwko Covid-19 lub nie są ozdrowieńcami.

Omikron groźny dla gospodarki

Minister spraw wewnętrznych Vit Rakuszan poinformował po posiedzeniu rządu, że wszystkie firmy i przedsiębiorstwa należące do infrastruktury krytycznej państwa mają przesłać informacje o liczbie pracowników, którzy są niezbędni do zapewnienia funkcjonowania zakładów. Jego zdaniem rozprzestrzenianie się wariantu Omikron może być groźne dla gospodarki.

W Czechach w grudniu 2021 minionego roku notowano spadek zakażeń koronawirusem. Mniej było także osób hospitalizowanych. Według ostatnich danych resortu zdrowia, które dotyczą wtorku, po raz pierwszy od dwóch tygodni liczba nowych zakażeń przekroczyła 10 000.

W szpitalach jest około 3 tys. pacjentów, z tego ponad 500 na oddziałach intensywnej terapii. Zdaniem statystyków resortu zdrowia fala zakażeń związanych z wariantem Omikron może oznaczać 50 000 nowych przypadków dziennie oraz około 7 000 pacjentów w szpitalach.