W każdy letni weekend mówimy o najlepszych plażach i najciekawszych miejscach do spędzania czasu nad wodą. Mazowiecka Zielonka i Glinianki, które dziś odwiedzamy w ramach naszego wakacyjnego cyklu Fakty znad wody w RMF FM są nazywane „podwarszawskim pojezierzem”.

Glinianki położone są tylko kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy, na terenie dawnej kopalni iłów, czyli specjalnych skał wykorzystywanych między innymi w przemyśle ceramicznym.

Jeszcze kilka lat temu w miejscu, które dziś odwiedzamy było dzikie kąpielisko. Teraz możemy spacerować po specjalnej promenadzie, wchodzić do wody pod okiem ratownika i oczywiście uprawiać sport.

Skąd nazwy: Glinianki i Zielonka?

Zielonka to dawna nazwa folwarku obok lasu. Taki folwark działał w miejscu, które dziś odwiedzamy czterysta lat temu, w XVII wieku. Kąpielisko, nad którym dziś jesteśmy powstało w miejscu dawnej kopalni iłów, czyli skał wykorzystywanych w ceramice. Dlatego nadano mu nazwę Glinianki. 

Glinianki w Zielonce składają się z czterech stawów. Dostępna dla mieszkańców i turystów plaża ze strzeżonym kąpieliskiem położona jest przy północno-zachodnim brzegu. Wokół akwenu wytyczono promenadę spacerową, tak zwaną "Gliniankową Pętlę". Tuż obok czeka też 200 miejsc parkingowych.

Raj dla wędkarzy

Nad brzegiem kąpieliska ornitolodzy doliczyli się kilkudziesięciu gatunków ptaków. Wśród nich są między innymi kaczki krzyżówki i łyski, a także kolorowe zimorodki.

Na miejscu przez cały rok można spotkać też wędkarzy. Najwięcej osób łowi karasie, karpie,  liny, szczupaki, okonie, sandacze i sumy. 

Niedaleko stacji Zielonka Bankowa, w środku lasu znajduje się pomnik rozstrzelanych harcerzy i mieszkańców Zielonki. Pomnik upamiętnia wydarzenia z dnia 11 listopada 1939 roku, z czasów początku okupacji hitlerowskiej. Kilkoro harcerzy rozwiesiło w Zielonce plakaty ze słowami "Roty" Marii Konopnickiej. W odwecie Niemcy ujęli i wywieźli do lasu harcerzy oraz przypadkowych mieszkańców Zielonki, a następnie dokonali na nich egzekucji. 

Rozstrzelani to druhowie oraz przypadkowi mieszkańcy. Była to jedna z pierwszych masowych egzekucji przeprowadzonych przez okupantów. 

W okolicy Zielonki odbyła się też jedna z bitew powstania kościuszkowskiego. 

Opracowanie: