Robert Kubica wywalczył 4. miejsce podczas kwalifikacji do wyścigu o Grand Prix Japonii na torze Suzuka, 16. eliminacji mistrzostw świata Formuły 1. W związku z przesunięciem o pięć miejsc Lewisa Hamiltona, Polak wystartuje jednak z trzeciego miejsca. Pole position po raz ósmy w tym sezonie zdobył Sebastian Vettel z zespołu Red Bull. Do wyścigu wystartuje obok kolegi z zespołu, lidera klasyfikacji ogólnej, Marka Webbera.

Brytyjczyk Lewis Hamilton z teamu McLaren-Mercedes straci na starcie dzisiejszego wyścigu pięć pozycji, bo jego ekipa była zmuszona do wymiany skrzyni biegów. Podczas trzeciego oficjalnego treningu, rozgrywanego wczoraj przed południem w ulewnym deszczu, Hamilton narzekał na kłopoty ze skrzynią biegów. Po sprawdzeniu jej przez techników konieczna okazała się wymiana, która w trakcie weekendu Grand Prix kosztuje utratę pięciu lokat na starcie wyścigu.

Robert Kubica był trzeci na obu piątkowych treningach. Przed południem najszybszy był ubiegłoroczny triumfator imprezy Niemiec Sebastian Vettel z Red Bull-Renault - 1.32,585, który wyprzedził zaledwie o 0,048 s kolegę z zespołu Australijczyka Marka Webbera oraz o 0,544 s Kubicę. Taka sama kolejność była na pierwszych trzech miejscach również podczas drugiej sesji, ale wszyscy pojechali szybciej: Vettel w czasie 1.31,465, lepszym od Webbera o 0,395 s oraz od Kubicy o 0,735 s.

Również podczas treningów Lewis Hamilton miał pecha. Mistrz świata z 2008 roku rozbił przód bolidu i zniszczy niemal całkowicie przednie zawieszenie. Jego mechanikom udało się usunąć szkody dopiero w końcówce drugiego treningu i Brytyjczyk wyjechał na tor. Uzyskał 13. rezultat.

Kwalifikacje do wyścigu o Grand Prix Japonii odbyły się w niedzielę, bowiem dzień wcześniej ich rozegranie uniemożliwiły ulewne opady deszczu.