Brytyjski premier Boris Johnson wezwał prezydenta USA Donalda Trumpa, by nie udzielał mu poparcia przed wyznaczonymi na 12 grudnia wyborami do Izby Gmin. Powiedział też, że najlepiej by było, aby oba kraje nie ingerowały w wybory drugiej strony.

Trump w ostatnich miesiącach kilkakrotnie wyrażał poparcie dla Johnsona, mówiąc m.in., że jest on "właściwym facetem na te czasy", przekonywał, że wraz z liderem Partii Brexitu byłby niepowstrzymaną siłą, a lider opozycyjnej Partii Pracy Jeremy Corbyn byłby bardzo złym wyborem dla Wielkiej Brytanii.

Stratedzy Partii Konserwatywnej obawiają się jednak, że biorąc pod uwagę niepopularność Trumpa w Wielkiej Brytanii, jego publiczne poparcie dla Johnsona może wywołać efekt odwrotny od zamierzonego. Trump przyjeżdża w przyszłym tygodniu do Londynu, by wziąć udział w jubileuszowym szczycie przywódców NATO. Na pierwszy dzień szczytu planowana jest wielka manifestacja przeciwko Trumpowi w centrum brytyjskiej stolicy.

Mamy bardzo bliskie relacje i przyjaźń ze Stanami Zjednoczonymi na każdym szczeblu władzy, ale tradycyjnie, jako kochający sojusznicy i przyjaciele, nie angażujemy się w kampanie wyborcze drugiej strony - powiedział Johnson w rozmowie z radiem LBC, zapytany o to, czy mile widziane przez niego byłoby poparcie ze strony Trumpa.

Obama jako przykład niewłaściwej ingerencji

Johnson jako przykład niewłaściwej ingerencji przywołał słowa poprzedniego prezydenta USA Baracka Obamy, który przed referendum w sprawie brexitu w 2016 r. oświadczył, że Wielka Brytania jest "najsilniejsza, gdy pomaga prowadzić silną Unię Europejską", i zasugerował, iż w przypadku brexitu spadnie na koniec kolejki państw negocjujących umowę handlową z USA.

Niechęć Johnsona do tego, by Trump udzielał mu wsparcia, wynika też z kwestii umowy handlowej. Jeremy Corbyn nieustannie w tym kontekście oskarża brytyjskiego premiera, że chce sprywatyzować publiczną służbę zdrowia, na czym najbardziej miałyby skorzystać amerykańskie firmy medyczne i farmaceutyczne. Johnson temu kategorycznie zaprzecza, ale poparcie Trumpa mogłoby podważyć wiarygodność tych zaprzeczeń w oczach wyborców.

Najlepszą rzeczą, gdy masz bliskich przyjaciół i sojuszników, takich jak Stany Zjednoczone i Wielka Brytania, jest to, gdy żadna ze stron nie angażuje się w wybory drugiej strony - powtórzył brytyjski premier.