"1 maja spodziewanych jest 300 tysięcy osób, ale wikariat Rzymu zdecydował o wystawieniu trumny ze szczątkami papieża Wojtyły na dłuższy czas, by rozłożyć napływ pielgrzymów. A zatem prawdopodobnie ich liczba dojdzie do miliona" - powiedział Gianni Alemanno. Burmistrz Rzymu odwiedził Kraków, gdzie spotkał się z prezydentem miasta Jackiem Majchrowskim.

Gianni Alemanno powiedział, że możliwe jest powiązanie uroczystości beatyfikacyjnych polskiego papieża 1 maja z tradycyjnym wielkim koncertem z okazji Święta Pracy, który potrwa od popołudnia do nocy na rzymskim Lateranie, jak co roku z udziałem setek tysięcy ludzi. Wszystko przemawia za tym, aby koncert został powiązany z wielką uroczystością beatyfikacji papieża Wojtyły, który był robotnikiem, był związany z Solidarnością i z problematyką socjalną - powiedział burmistrz.

Ponadto powiadomił, że rozmawiał z organizatorami koncertu na Lateranie, czyli przedstawicielami trzech największych włoskich central związkowych, by "uzgodnić działania, aby te dwa wydarzenia nie wywołały problemów organizacyjnych i były jedną wielką uroczystością w dniu Święta Pracy".

Burmistrz zamierza zwrócić się do rządu Silvio Berlusconiego o pomoc w przygotowaniu wszystkich obchodów uroczystości 1 maja.