"Piotrowicz to twarz dewastowania polskich sądów (…) pani Pawłowicz to najbardziej skompromitowana posłanka zeszłej kadencji Sejmu, jeżeli chodzi o sposób prezentowania swoich poglądów" - podkreślił poseł PO Marcin Kierwiński, odnosząc się do zgłoszenia przez Prawo i Sprawiedliwość kandydatur Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch na sędziów Trybunału Konstytucyjnego. "Kpina" - skomentował.

3 grudnia kończą się kadencje trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Marka Zubika, Piotra Tulei i Stanisława Rymara.

Dzisiaj szef klubu PiS Ryszard Terlecki poinformował, że "w piątek klub PiS zgłosił kandydatury na sędziów TK: Stanisława Piotrowicza, Krystyny Pawłowicz i Elżbiety Chojny-Duch".

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Prof. Andrzej Zoll dla Onetu: To jakaś masakra >>>>

W rozmowie z dziennikarzami w Sejmie Marcin Kierwiński ocenił, że "mamy postępujący proces upolityczniania Trybunału Konstytucyjnego".

Wszystkie skompromitowane osoby, które nie dostały się do Sejmu, dziś mają trafić do Trybunału Konstytucyjnego - stwierdził.

Jak podkreślał, "Piotrowicz to twarz dewastowania polskich sądów, ale też osoba, która w sposób niejednoznaczny zachowywała się, jeżeli chodzi o obronę pewnego księdza pedofila".

Mówiąc o kandydaturze Chojny-Duch, poseł Platformy przypomniał, że zeznawała ona w ostatnim czasie przed komisją śledczą ds. VAT.

To, rozumiem, osoba, która pomagała PiS-owi dowodzić nadzwyczaj nieprawdziwych teorii dotyczących kwestii VAT - stwierdził.

A pani Pawłowicz to najbardziej skompromitowana posłanka zeszłej kadencji Sejmu, jeżeli chodzi o sposób prezentowania swoich poglądów - komentował Kierwiński.

I wszystkie te osoby, bez jakiegokolwiek autorytetu, bez jakiegokolwiek przygotowania, dziś mają zasiadać w sądzie konstytucyjnym - kpina. To oznacza tak naprawdę, że PiS zdecydowało, że w tej kadencji zamknie Trybunał Konstytucyjny - podsumował poseł Platformy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Krystyna Pawłowicz, kandydatka PiS do TK: Nie podobały mi się długie, skomplikowane uzasadnienia >>>>

Terlecki o Pawłowicz i Piotrowiczu: To osoby zasłużone dla wymiaru sprawiedliwości >>>>

Krystyna Pawłowicz w latach 2007-2011 była sędzią Trybunału Stanu. W Sejmie VII i VIII kadencji zasiadała w sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, była członkiem Krajowej Rady Sądownictwa.

Jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej przed tegorocznymi wyborami parlamentarnymi Pawłowicz informowała o zamiarze wycofania się z życia politycznego. W wyborach nie kandydowała.
Stanisław Piotrowicz to prokurator, senator VI i VII kadencji oraz poseł PiS VII i VIII kadencji. W ostatniej kadencji był szefem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka.

Piotrowicz kandydował w ostatnich wyborach parlamentarnych, jednak nie zdobył mandatu posła.
Elżbieta Chojna-Duch to prawniczka, która od 1994 do 1995 i od 2007 do 2010 (z rekomendacji PSL) pełniła funkcję podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. W latach 2010-16 była członkinią Rady Polityki Pieniężnej, zaś wcześniej, w latach 2002-07 wchodziła w skład kolegium Najwyższej Izby Kontroli.