Sędzia Aleksander Stępkowski został nowym rzecznikiem prasowym Sądu Najwyższego. We wtorek poinformował dziennikarzy o rozmowie I prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej z prezesami wszystkich izb tego sądu. Określił ją mianem „bardzo długiej i potrzebnej”. „To była bardzo dobra rozmowa. To wróży dobrze współpracy w SN” - powiedział.

Sędzia Aleksander Stępkowski poinformował dziennikarzy, że od wtorku został nowym rzecznikiem prasowym SN. I prezes SN Małgorzata Manowska podjęła już dziś pierwsze decyzje i taką chyba rzeczywiście pierwszą decyzją było mianowanie rzecznika SN. Zostałem zaszczycony tą nominacją, tak więc jestem od dziś do państwa dyspozycji - powiedział Stępkowski.

O planach wobec Stępkowskiego prof. Manowska mówił Onetowi już w poniedziałek. "Chciałabym, aby tę funkcję pełnił sędzia Aleksander Stępkowski, taki mam plan" - stwierdziła w rozmowie z dziennikarzem portalu.​

We wtorek przed południem sędzia Manowska odebrała od prezydenta Andrzeja Dudy powołanie na urząd I prezes SN. Po odebraniu powołania powiedziała dziennikarzom zebranym w holu SN, że dołoży wszelkich starań, aby sąd ten, "jak dotychczas jest, był symbolem i ostoją niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej". Przekazała wtedy też, że udaje się na spotkanie z prezesami wszystkich izb SN.

Po południu we wtorek, po tym spotkaniu, sędzia Stępkowski powiedział, że "to była bardzo długa rozmowa, bardzo potrzebna rozmowa i bardzo dobra rozmowa".

To była rozmowa również o palących problemach i była to rozmowa konstruktywna. Byłem zbudowany tym, że prezesi Izby Cywilnej i Izby Pracy mówili z satysfakcją, że udało nam się o tych wszystkich problemach dobrze porozmawiać, że wiele rzeczy nas łączy, nawet chyba nie myśleli, że łączy nas tak wiele - zaznaczył.

To wróży bardzo dobrze współpracy wewnątrz sądu. Wszyscy sędziowie, prezesi zadeklarowali, że są gotowi do owocnej i intensywnej współpracy z I prezes - podkreślił Stępkowski. Dodał, że "rozpoczęto etap refleksji nad tym co jest potrzebne, aby (...) SN mógł funkcjonować jako jeden niepodzielny, spójny sąd wypełniający jak najlepiej zadania wynikające z konstytucji".

Prezydent zdecydował o powołaniu sędzi Manowskiej na 6-letnią kadencję I prezesa SN w poniedziałek. Wybór nowego I prezesa SN konieczny był z uwagi na zakończenie z końcem kwietnia kadencji Małgorzaty Gersdorf.