"Złożyłam dzisiaj rezygnację z członkostwa w Platformie Obywatelskiej na ręce przewodniczącego regionu Małopolski, Aleksandra Miszalskiego. Poprosiłam go o skreślenie z listy członków PO" - przekazała w oświadczeniu wygłoszonym w mediach społecznościowych europosłanka Róża Thun.

Europosłanka Róża Thun odchodzi z Platformy Obywatelskiej. O swojej decyzji poinformowała za pomocą Twittera. 

"Moje decyzje coraz częściej rozchodzą się z tym, jak głosuje nasza delegacja Platformy Obywatelskiej w Parlamencie Europejskim. Proces ten trwa już od dawna" - oświadczyła Thun. 

Europosłanka przedstawiła także w swojej ocenie znaczące przykłady różnic między nią a stanowiskiem zajmowanym przez PO. 

"Z Platformą Obywatelską w głosowaniach różniłam się w sposób zasadniczy. Często z zarządem mojej partii. Dotyczyły te głosowania takich rzeczy, jak przyjmowanie uchodźców oraz otaczanie ich opieką prawną i humanitarną. Ta sama sytuacja powtórzyła się przy rezolucji nawołującej polski rząd do przestrzegania prawa" - przyznała Róża Thun. W oświadczeniu napisała także, iż często nie podzielała decyzji Platformy w głosowaniach dotyczących łowiectwa, polityki rolnej, ochrony lasów, a także połowu ryb. 

"Jestem zwolenniczką bezkompromisowości tam, gdzie chodzi o obronę praworządności oraz dużo ostrzejszego kursu w dziedzinie ochrony środowiska" - poinformowała Thun.  

"Kumulacją było dla mnie ostatnie, głośne rozwiązanie wybrane przez PO, a mianowicie wstrzymanie się od głosu, przy ratyfikacji decyzji Rady Europejskiej dotyczącej zgody na tzw. Fundusz Odbudowy" - czytamy w oświadczeniu. 

Europosłanka napisała również iż, nie zgadza się na to, żeby "słabo prowadzone rozgrywki międzypartyjne odbywały się kosztem projektów, mających na celu wsparcie w kryzysie setek milionów obywatelki europejskich, w tym również polskich".

Według Róży Thun, w przypadku wielu sytuacji w Platformie brakowało debaty i solidarnego stanowiska. Europosłanka w oświadczeniu wyraziła nadzieję, że jej rezygnacja z członkostwa w PO będzie "impulsem do refleksji wewnątrz partii". 

/RMF FM
/RMF FM
Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego nowego internetowego Radia RMF24.pl

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24.pl na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.