Pokłosie orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego. Posiedzenie sejmu, na którym omawiany będzie przede wszystkim przyszłoroczny budżet. Konsekwencje wiecu poparcia dla członkostwa Polski w Unii. Te tematy mogą zdominować przyszły tydzień w polityce.

Echa orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z pewnością zdominują przyszły tydzień w polityce.

Chodzi o stwierdzenie wyższości prawa krajowego nad unijnymi traktatami, które - zdaniem opozycji - jest pierwszym krokiem do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej.

Dużo zależy od dzisiejszego wiecu poparcia dla członkostwa Polski w Unii, na który wezwał lider PO Donald Tusk. Jaka będzie frekwencja, czy dojdzie do zakłóceń tej manifestacji, jak będzie się zachowywać policja? To wydarzenie może zdominować polityczne inicjatywy nie tylko najbliższego tygodnia. 

Pamiętajmy też, że jutro unijny Trybunał Sprawiedliwości zacznie się zajmować polską i węgierską skargą na mechanizm warunkowości - czyli pieniądze za praworządność.

W środę rozpoczyna się posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. przyszłorocznym budżetem i zdecydują, czy będzie informacja rządu na temat stanu bezpieczeństwa cybernetycznego kraju i ataku na skrzynkę mailową szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka. Na rozpatrzenie czeka również wniosek o informacje w sprawie afery wokół kopalni węgla brunatnego w Turowie.