W przyszłym tygodniu władze Platformy Obywatelskiej zdecydują o konsekwencjach wobec dwóch swoich senatorów, którzy nie poparli wczoraj wprowadzenia preambuły do ustawy o ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Na Aleksandra Pocieja i Leszka Czarnobaja prawdopodobnie zostaną nałożone kary finansowe. W grę wchodzą też upomnienia - dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Senat przyjął ustawę ratyfikacyjną związaną z wdrożeniem Funduszu Odbudowy UE. Wcześniej jednak niespodziewanie senatorowie odrzucili poprawkę KO i PSL, która zakładała wprowadzenie do ustawy preambuły regulującej sposób wydatkowania środków z Funduszu Odbudowy. 

O odrzuceniu preambuły, jak wynika z informacji na stronie internetowej Senatu, zdecydowały głosy dwóch senatorów KO. Przeciw zagłosował Aleksander Pociej, a udziału w głosowaniu nie wziął Leszek Czarnobaj. Obaj głosowali zdalnie.

Pociej przeprasza

Senator Pociej przeprosił za swą pomyłkę. Polityk tłumaczył na konferencji prasowej, że równolegle, kiedy trwały głosowania w Senacie, obradowały władze Rady Europy, których jest członkiem.

Podejmowaliśmy decyzję dotycząca tego, czy na najbliższym plenarnym posiedzeniu Rady Europy, będziemy mówić na temat porwania samolotu Ryanair i tego wszystkiego, co się później wydarzyło z panem (Ramanem) Pratasiewiczem na Białorusi. Równoległe głosowania, jak się okazuje, nie zawsze da się pogodzić. Pomyliłem się za co bardzo wszystkich przepraszam - oświadczył Pociej.

Wyraził nadzieję, że więcej nie zdarzy mu się tego typu pomyłka. Nie była to oczywiście pierwsza i pewnie nie ostatnia pomyłka. Rzeczywiście w moim przypadku ona jest o tyle brzemienna, że to głosowanie zostało przegrane i jest mi bardzo, bardzo przykro. Na pewno w przyszłości będę uważniej i fizycznie w Senacie. Jeszcze raz przepraszam - podkreślił senator KO.

Ubolewanie z powodu wyniku głosowania wyraził też szef senackiego klubu KO Marcin Bosacki. 

Ja ze swojej strony, jako przewodniczący klubu senackiego Koalicji Obywatelskiej, też chciałem naszych wyborców i wszystkich obywateli za tą wpadkę przeprosić - powiedział senator. Jak podkreślał, wszystkie procedury w klubie zadziałały. Przypominaliśmy wszystkim o tym głosowaniu, o jego wadze. Niestety nie dopilnowaliśmy wyniku, jednego głosu zabrakło, aby tę poprawkę w formie preambuły wprowadzić - przyznał Bosacki.

Senator przekazał też "wyrazy ubolewania i przeprosin" w imieniu senatora Czarnobaja, któremu - jak tłumaczył - "zawiesiło się połączenie".

Tomczyk zapowiada: Będą konsekwencje

Szef klubu KO Cezary Tomczyk, odnosząc się do czwartkowego głosowania nad ustawą ratyfikacyjną dot. Funduszu Odbudowy UE zapowiedział, że "będą wyciągnięte konsekwencje wobec senatorów". 

To wpadka, która nie powinna się zdarzyć - skomentował Tomczyk w Polsat News. 

Z nieoficjalnych ustaleń RMF FM wynika, że na senatorów Aleksandra Pocieja i Leszka Czarnobaja prawdopodobnie zostaną nałożone kary finansowe. Możliwe są także upomnienia. O konsekwencjach wobec dwóch senatorów władze PO zadecydują w przyszłym tygodniu. 


Opracowanie: