To będzie prawdopodobnie najcieplejszy wrzesień odkąd w Polsce prowadzi się systematyczne pomiary temperatury - poinformowali meteorolodzy. Choć do końca miesiąca zostało jeszcze dziesięć dni, IMGW nie prognozuje gwałtownej zmiany pogodowego trendu.

Trwający wrzesień 2023 prawdopodobnie zostanie najcieplejszym wrześniem w historii pomiarów w Polsce

"Globalnie jeszcze nigdy anomalia średniej temperatury powietrza w odniesieniu do normy klimatologicznej nie była tak duża jak we wrześniu 2023" - poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

"Dodatnią anomalią" meteorolodzy nazywają wyjątkowo wysokie, jak na drugą połowę września, temperatury. IMGW, by wyliczyć wartość anomalii, porównał temperatury do średniej z ostatnich lat.

"Z analizy danych pomiarowych ze stacji synoptycznych wynika, że tegoroczny wrzesień można uznać za miesiąc ekstremalnie ciepły termicznie, ze średnią obszarową anomalią względem warunków wieloletnich (1991-2020) wynoszącą aż +3,6 stopnia" - tak IMGW podsumowało dwie trzecie miesiąca.

Z wyliczeń meteorologów wynika, że najniższe anomalie występują przede wszystkim na południowym wschodzie (z wartością +2,6 st. w Nowym Sączu). W pozostałej części kraju anomalie powoli zbliżają się do 4 st.

Jak ustalili synoptycy, najwyższą wartość anomalii notuje się w jednym z najchłodniejszych miejsc w Polsce -  na Śnieżce. Jest to obecnie 4,7 stopnia więcej niż średnia z ostatnich trzech dekad.

W weekend zmiana pogody

Czwartek zapowiada się nadal pogodnie i z dość wysoką temperaturą.  "W czwartek pogodnie, tylko na południowym wschodzie i w Karpatach okresami zachmurzenie duże z przelotnymi opadami deszczu. Temperatura od 23 do 27 st., w dolinach karpackich około 22 st." - zapowiada IMGW. 

Kolejne dni mogą być minimalnie chłodniejsze, ale synoptycy nie prognozują gwałtownej zmiany pogodowego trendu. W weekend pojawią się jednak opady deszczu.