Za ponad rok, w pierwszej połowie 2023 roku pierwsi mieszkańcy będą opuszczać swoje domy, by na ich działkach mogła rozpocząć się budowa największego lotniska w Polsce. Tak zakłada harmonogram powstania Centralnego Portu Komunikacyjnego między Łodzią a Warszawą. W połowie grudnia poznaliśmy wstępną lokalizację portu. Przyszły rok ma upłynąć między innymi na wykupie gruntów niezbędnych do budowy CPK.

Jak przekonał się reporter RMF FM Michał Dobrołowicz, wielu mieszkańców terenów, na których ma powstać Centralny Port Komunikacyjny, nie wyobraża sobie, że opuszczą to miejsce. Tak mówią między innymi mieszkańcy miejscowości Kaski, przez którą przebiegać ma północna granica terenu lotniska.

My absolutnie nie jesteśmy gotowi, niedawno się przeprowadziliśmy, dopiero się ustatkowaliśmy, a mamy się wyprowadzać? Nie mamy takiego zamiaru. Dorobiliśmy się, jesteśmy na swoim, i dobrze, żeby tak zostało. Nie wchodzi w grę dobrowolne sprzedanie terenu - zaznaczają.

Tu jest wielu rolników, którzy mają działki o ogromnej powierzchni. Jest sporo osób, które wprowadziły się pięć, siedem lat temu. Nie ma się im co dziwić, że chcą tu zostać - przyznają.

Jeśli grunty nie zostaną sprzedane dobrowolnie, w grę wchodzi wywłaszczenie - tłumaczy rządowy pełnomocnik do spraw budowy lotniska, wiceminister Marcin Horała. Ewentualne wywłaszczenie jest zawsze za odszkodowaniem, bo niektórzy mówią, że będą pozbawieni swojej własności. Jeśli ktoś ma działkę, dom, nieruchomość, która jest warta milion złotych i musi ją oddać, to otrzymuje odszkodowanie takiej wysokości. Ta osoba nic nie straci. Część nieruchomości będzie pewnie sprzedana w Programie Dobrowolnych Nabyć - tłumaczył w grudniowej rozmowie z naszym dziennikarzem wiceminister.

Nowe lotnisko - według aktualnego planu - ma być gotowe w 2027 roku, czyli niemal za pięć lat. 

Pierwsze umowy podpisane, zgłosiło się ponad 200 właścicieli

W ramach Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się ponad 200 właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność - poinformował w tym tygodniu rzecznik spółki CPK Konrad Majszyk. Program Dobrowolnych Nabyć (PDN) jest skierowany do właścicieli nieruchomości z terenu przyszłego Lotniska Solidarność. Obejmuje on obszar o łącznej powierzchni 74 kilometrów kwadratowych na pograniczu gmin Baranów, Teresin i Wiskitki.

Dotychczas do Programu Dobrowolnych Nabyć zgłosiło się ponad 200 właścicieli. Pierwsze umowy podpisaliśmy, kolejne transakcje są przygotowywane, a do udziału w PDN zgłaszają się kolejni mieszkańcy. W ramach tego procesu niezależni rzeczoznawcy majątkowi dokonują stosownych wycen - powiedział Majszyk. Jak przyznał, żeby zachęcić mieszkańców, jesienią spółka rozszerzyła pakiet ułatwień dla uczestników PDN, m.in. pomoc indywidualnego opiekuna, organizację i sfinansowanie przeprowadzki, sfinansowanie obsługi prawnej, możliwość użytkowania nieruchomości po dokonaniu transakcji czy wsparcie w poszukiwaniu nowego miejsca pracy i zamieszkania.

Master plan w przyszłym roku

Spółka CPK przekazała, że preferowana lokalizacja lotniska zostanie w przyszłym roku uszczegółowiona w ramach dalszych prac nad "master planem". Ostateczna decyzja o lokalizacji Portu Solidarność zostanie określona w decyzji środowiskowej, a następnie w decyzji lokalizacyjnej. Po jej wydaniu spółka CPK przejdzie do pozyskiwania tych nieruchomości, które do tej chwili nie będą jeszcze w jej posiadaniu.

Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią. W ramach tego projektu na ok. 3000 hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. 

Gdzie powstanie CPK?

Według CPK obszar preferowanej lokalizacji Portu Solidarność obejmuje miejscowości: na terenie gminy Baranów: Kaski i Nowa Pułapina (częściowo) oraz Buszyce, Drybus, Wyczółki, Strumiany Dolne i Górne (w całości), na terenie gminy Teresin: Elżbietów i Szymanów (częściowo) oraz Maurycew, Pawłówek i Skrzelew (w całości), na terenie gminy Wiskitki: Janówek, Nowy Drzewicz, Nowy Oryszew, Oryszew-Osada i Stary Drzewicz (częściowo) oraz Duninopol, Podbuszyce, Podoryszew i Stara Wieś (w całości).