O przeprowadzenie przez Państwową Inspekcję Pracy wzmożonych kontroli przestrzegania ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i w święta zwróciła się do głównej inspektor pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. To już kolejne pismo MRiPS w tej sprawie. Media nieoficjalnie informują, że w najbliższą niedzielę kilkaset sklepów ma otworzyć sieć Biedronka.

W 2020 roku w Polsce zaczął obowiązywać zakaz handlu w niemal wszystkie niedziele w roku. Ustawa miała jednak luki, pozwalała np. działać sklepom o statusie placówek pocztowych. Korzystały z tego duże sieci handlowe. W związku z tym rząd zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Od lutego 2022 w niedziele niehandlowe mogą działać sklepy o statusie placówki pocztowej, jeśli osiągają z tego tytułu co najmniej 40 proc. przychodów.

Mimo zmian w prawie sieci handlowe wciąż szukają sposobów na to, by otwierać sklepy w niedziele. Według portalu wirtualnemedia.pl plany otwarcia kilkuset sklepów na najbliższą niedzielę ma sieć Biedronka.

Z jakiej furtki prawnej miałyby korzystać dyskonty? Rozpatrywane są dwa warianty: otwarcie sklepów jako placówek medycznych albo jako czytelni.

Związkowcy z sieci, z którymi rozmawiali dziennikarze portalu wirtualnemedia.pl twierdzą, że szefowie poszczególnych sklepów dostawali wytyczne w sprawie szykowanych zmian dotyczących otwarcia się jako placówka medyczna.

Z kolei portal money.pl podał informacje dotyczące drugiej opcji, czyli otwarcia sklepu jako czytelni. Dziennikarze dotarli do instrukcji, jaką mieli otrzymać pracownicy Biedronki. Według niej, w nocy z piątku na sobotę, niektóre placówki otrzymają ok. 140 książek, które mają trafić na stojaki.

Z wypożyczalni będą mogli korzystać klienci z kartą lojalnościową Moja Biedronka. Książki będzie można wypożyczyć na dwa tygodnie i ma być pobierana kaucja w wysokości 3 zł. Będzie ona zwracana potem w formie vouchera.

Ministerstwo reaguje

Te zapowiedzi zauważył resort rodziny i polityki społecznej. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg wystąpiła do głównego inspektora pracy Katarzyny Łażewskiej-Hrycko z prośbą o objęcie sprawy ograniczenia handlu szczególnym nadzorem i przeprowadzenie wzmożonych kontroli przestrzegania przepisów ustawy.

Maląg poprosiła o przekazanie informacji o wynikach przeprowadzonych kontroli w tym zakresie. Wcześniejsze pismo w tej sprawie minister skierowała do GIP w lutym 2022 roku.

Stwierdzenie, czy doszło do naruszenia ustawy jest możliwe tylko po kontroli przeprowadzonej przez inspektora pracy, który ocenia zastany w trakcie kontroli stan faktyczny przez pryzmat obowiązujących przepisów.