Naukowcy wiedzą już, jak waż, który kusił Ewę mógł wspiąć się na drzewo. Badacze z Georgia Institute of Technology w Atlancie odkryli, że węże mogą kontrolować ułożenie swoich łusek i w ten sposób zapewniają sobie tarcie, które pozwala im wspinać się w górę. O odkryciu, zaprezentowanym w ubiegłym tygodniu podczas konferencji American Physical Society w Bostonie, pisze na swych stronach internetowych czasopismo "New Scientist".

Naukowcy z Atlanty prowadzili eksperymenty z udziałem węża zbożowego, którego układali na równi pochyłej. Stopniowe zwiększanie nachylenia równi i ustalenie maksymalnego kąta przy którym wąż jeszcze się nie zsuwał pozwalało ustalić współczynnik tarcia gada na danej powierzchni. Doświadczenia prowadzono też po podaniu wężowi środków usypiających.

Badania pokazały, że współczynnik tarcia przytomnego gada był dwukrotnie wyższy, niż w przypadku, gdy wąż był uśpiony. To oznacza, że zwierzę zna mechanizm, który może aktywnie kontrolować tarcie. Po bliższym przyjrzeniu się zarejestrowanym w trakcie eksperymentu filmom naukowcy stwierdzili, że wąż potrafi zmieniać kąt ułożenia poszczególnych łusek na brzuchu i w ten sposób zwiększa tarcie na stromej powierzchni.