Nawet 500 milionów smartfonów z Androidem może paść ofiarą nowego wirusa - ostrzega firma Skycure zajmująca się bezpieczeństwem mobilnym. Chodzi o wirus o nazwie "accessibility clickjacking".

Wirus - jak tłumaczy Skycure  - ukrywa się pod postacią gry i daje hakerom nieograniczony dostęp do urządzenia. A wszystko bez wiedzy i zgody użytkownika. Firma ostrzega, że dostęp do telefonu osobom niepożądanym dajemy... podczas wykonywania zwykłych czynności w ramach aplikacji. Zdaniem ekspertów, zagrożone są wszystkie e-maile, SMS-y, czy dane wrażliwe w aplikacjach biznesowych.

Według Skycure, na atak narażonych jest 65 procent wszystkich konstrukcji z systemem Android. Chodzi tutaj o modele działające pod kontrolą OS-ów od wersji 2.2 Froyo do 4.4 KitKat. Właściciele smartfonów z Lollipopem i Marshmallow nie mają powodów do obaw.

Zobacz, jak działa wirus.

Jak uchronić się przed wirusem? Najlepiej zaktualizować swoje urządzenie na Androidzie, nie klikać w podejrzane okienka, nie pobierać aplikacji z nieautoryzowanych sklepów.

(MKam)

TVNBiS