Głos matki, nawet słyszany tylko przez telefon, działa uspokajająco - niemal tak samo jak jej dotyk - twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Wisconsin-Madison. Wyniki ich badań pokazały, że poziom hormonu stresu u młodych dziewcząt zmniejszał się tak samo, gdy mogły przytulić się do matki, jak i wtedy, gdy mogły z nią porozmawiać przez telefon.

Jak donosi czasopismo "Proceedings of the Royal Society B", naukowcy badali poziomu hormonu stresu, kortyzolu, w organizmie dziewcząt w wieku od 7 do 12 lat, które przed grupą nieznajomych miały rozwiązywać zadania matematyczne. Towarzyszyło temu wyraźne przyspieszenie tętna i podniesienie poziomu kortyzolu we krwi. U tych dziewcząt, które mogły potem przytulić się do matki, poziom hormonu stresu zdecydowanie spadał. Podobny efekt zaobserwowano u tych uczestniczek eksperymentu, które mogły ze swoją matką porozmawiać przez telefon. W organizmie jednych i drugich uspokojeniu towarzyszyło podniesienie się poziomu "hormonu przywiązania", oksytocyny. Nie zauważono natomiast żadnych objawów obniżenia stresu u tych dziewcząt, które po teście oglądały obojętny film.

Wygląda na to, że zwyczaj dzwonienia do mamy natychmiast po zakończeniu egzaminu maturalnego może pomóc ograniczyć zdenerwowanie. Nie tylko u mamy...