W Warszawie zainaugurowano Światowy Tydzień Jaskry. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W sobotę wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badan okulistycznych oferowanych w ponad 40 polskich miastach.

W Warszawie zainaugurowano Światowy Tydzień Jaskry. Inicjatorem i organizatorem akcji jest Polskie Towarzystwo Okulistyczne. W sobotę wszyscy ci, którzy nie odwiedzili okulisty od przynajmniej roku i nie chorują na jaskrę będą mogli skorzystać z bezpłatnych badan okulistycznych oferowanych w ponad 40 polskich miastach.
Badanie wzroku (zdj. ilustracyjne) /Marko Mrkonjic/PIXSELL /PAP

W Polsce jaskrą dotkniętych jest 750 tysięcy osób. To więcej niż liczba mieszkańców Poznania czy Wrocławia. Prawie połowa z nich niestety nadal nie została zdiagnozowana. Przyczyny takiego stanu to bezobjawowy przebieg choroby i niska świadomość na jej temat. Nieleczona jaskra prowadzi do zaniku nerwu wzrokowego i nieuleczalnej utraty wzroku. Właśnie ona, obok urazów oka, jest najczęstszą przyczyną ślepoty.

Nazwą "jaskra" określa się wiele jednostek chorobowych, których wspólnym objawem jest podwyższone ciśnienie w gałce ocznej. Jego powód to najczęściej zaburzenia odpływu z gałki ocznej cieczy wodnistej, która wypełnia komory oka i która jest stale wytwarzana przez ciało rzęskowe.

"Jaskra wykrywana jest często w zaawansowanym stadium"

Wszystkie typy jaskry rozpoczynają się od ubytków w polu widzenia, a kończą na całkowitym zaniku nerwu wzrokowego i ślepocie - ostrzega prof. Jacek Szaflik z Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. Niestety, pacjenci niewiele wiedzą o czynnikach ryzyka. Przez to jaskra wykrywana jest często w zaawansowanym stadium, gdy na uratowanie wzroku jest już za późno - dodaje okulista. 

Około 70 procent przypadków jaskry w naszym kraju jest wykonywana zbyt późno, by uratować widzenie, nawet przy intensywnym leczeniu. Polacy nie badają profilaktycznie swojego wzroku choć jest to jeden z najważniejszych zmysłów. Trafiają do okulisty dopiero wtedy, gdy zauważą objawy w postaci ograniczenia pola widzenia. Chcemy to zmienić, stąd pomysł na akcje ogólnopolskich bezpłatnych badań - mówi prof. Iwona Grabska-Liberek, prezes Polskiego Towarzystwa Okulistycznego. 

Jakie są objawy jaskry?

Do objawów jaskry należą m.in. częste łzawienie oczu, widzenie tęczowych kół w czasie patrzenia na źródło światła i trudności z przystosowaniem wzroku do ciemności. Przy ostrych atakach jaskry pojawiają się też zaburzenia widzenia, bóle oka, nudności i zaburzenia rytmu sera.

Na jaskrę najbardziej narażone są osoby, których rodzice i dziadkowie zmagali się z tą chorobą. Inne czynniki ryzyka to skończone 35 lat, nadciśnienie tętnicze, krótkowzroczność i stres.

Jak wyglądają badania?

Badania w kierunku jaskry polegają na zmierzeniu ciśnienia wewnątrz gałki ocznej, analizie budowy dna oka, nerwu wzrokowego oraz pola widzenia. Lekarze podkreślają, że należą one do tak zwanego koszyka świadczeń gwarantowanych. To oznacza, że może je wykonać każdy okulista, do którego skieruje nas lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Lista miejsc z bezpłatnymi badaniami w kierunku jaskry dostępna jest tutaj

(mn)