Internet oraz tanie dyski twarde powoli wypierają tradycyjne płyty DVD i Blu-Ray. Japońscy giganci - Panasonic i Sony - łączą jednak siły, aby stworzyć nowy, konkurencyjny produkt. Płytę o pojemności minimum 300 gigabajtów.

Wiele osób uważa, że podobnie jak kiedyś kasety i dyskietki, teraz płyty DVD i Blu-Ray powoli odchodzą w zapomnienie. Coraz więcej osób umieszcza swoje dane w "chmurach" internetowych oraz na coraz tańszych dyskach przenośnych. Sony i Panasonic, dwa koncerny, które na co dzień z sobą konkurują, po raz kolejny połączyły siły, aby stworzyć nowy produkt. Laboratoria dwóch gigantów do 2015 roku mają opracować dysk optyczny, który będzie miał pojemność co najmniej 300 gigabajtów.

Nowa płyta ma być odporna na kurz, wodę i wysoką temperaturę. Powołując się na trwałość, firmy mówią, że ich dysk optyczny będzie idealny do długotrwałego przechowywania danych. We wspólnym oświadczeniu Panasonica i Sony można przeczytać, że prace nad nowym produktem to reakcja na przyszłe zapotrzebowanie rynku.

Coś w tym może być, ponieważ nawet 128 gigabajtowe płyty Blu-Ray mają za mało miejsca do przechowywania filmów UltraHD. Filmów w takiej jakość, jak i telewizorów z tą technologią nie jest jeszcze dużo, ale w przyszłości może to być standard. Film UltraHD ma czterokrotnie większą rozdzielczość (4k) niż film FullHD.

To nie pierwsza współpraca Sony i Panasonic. Rywale na początku 2014 roku zaprezentują stworzony wspólnie wyświetlacz OLED.