Bakteria, która jest odpowiedzialna za próchnicę i choroby skóry, została wykryta w raku jelita grubego. Nie wiadomo jednak, czy Fusobacterium ma wpływ na rozwój nowotworu - czytamy na łamach "Genome Research".

Na razie brak jednoznacznych dowodów, że bakteria faktycznie może wywoływać raka jelita grubego. Lekarze uważają jednak, że jest to bardzo prawdopodobne. Gdyby ich przypuszczenia się potwierdziły, dostępne już antybiotyki, mogłyby pomóc chorym na nowotwór.

Sarah William z Instytutu Badań do Walki z Rakiem przyznała, że badania dały pewną wskazówkę do walki z rakiem jelita grubego, ale jest "zbyt wcześnie, aby mówić o nowej metodzie leczenia".

Na razie sami możemy zredukować zagrożenie zachorowania poprzez rzucenie palenia, ograniczenie spożycia alkoholu, czy zdrowy tryb życia. Powinniśmy także jeść mniej czerwonego mięsa - zauważa.

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów w Wielkiej Brytanii. Choć przyczyna zachorowań wciąż jest nieznana, wiadomo, że ryzyko może zwiększyć zaawansowany wiek i dziedziczność.