Jutrzenka i Blask - tak nazywają się dwa bieliki z Nadleśnictwa Dobrocin na Mazurach, które, dzięki kamerze leśników, można podglądać w gnieździe.

Dwa dorosłe bieliki w Nadleśnictwie Dobrocin pojawiły się kilka dni temu i od razu zaczęły porządki. Przez najbliższe tygodnie będą modernizowały swoje gniazdo, znosząc głównie gałęzie i suchą trawę na wyściółkę. Ich aktywność jest teraz ograniczona do godzin porannych, ale można czasem zaobserwować jak jeden z ptaków pilnuje gniazda przed konkurencyjnymi parami. TUTAJ możesz obserwować, co w tej chwili dzieje się w gnieździe bielików.

Bieliki sporą część czasu będą poświęcały na zdobywanie pożywienia na pobliskich jeziorach. Dopiero na kilka dni przed złożeniem pierwszego jaja będą przebywać na i przy gnieździe, w tym także po południu. Oba bieliki będą wtedy "na próbę" zajmować pozycję wysiadującą. Sygnałem, że rozpoczęło się już wysiadywanie będzie pierwszy nocleg samicy na gnieździe, co przypuszczalnie nastąpi około 10-15 marca.

Stanowisko bielika w Nadleśnictwie Dobrocin funkcjonuje od 2000 roku. Jest to trzecie gniazdo tej pary; poprzednie spadły na skutek wiatru. Ponieważ jest co roku dobudowywane ma obecnie około 2,5 m wysokości i średnicę 2,0 x 2,5 m. Gniazdo znajduje się na wierzchołku sosny na wysokości 37 metrów.