Każde pytanie zadane ChatowiGPT to nie tylko szybka odpowiedź, ale też konkretne zużycie energii i realny koszt dla firmy. Choć zwroty grzecznościowe, takie jak "proszę" czy "dziękuję", mogą wydawać się niewinne, w skali globalnej generują milionowe wydatki. Mimo to eksperci przekonują: uprzejma komunikacja z AI nie tylko sprzyja lepszym odpowiedziom, ale też odzwierciedla ludzkie wzorce współpracy.

  • Uprzejmość w stosunku do Chata GPT może poprawić jakość odpowiedzi - eksperci zauważają, że dobrze sformułowane i grzeczne pytania często skutkują trafniejszymi odpowiedziami.
  • Modele językowe uczyły się na bazie literatury i ludzkich rozmów, z których wynika, że uprzejma komunikacja przynosi lepsze efekty - mówi mówi w rozmowie z Marcinem Jędrychem w internetowym Radiu RMF24 Michał Domański z firmy Bielik Consulting.
  • Każde dodatkowe słowo to jednak większe zużycie energii i konkretne koszty dla firm obsługujących modele językowe.
  • Odpowiednio sformułowane pytania (np. w formie wyzwania) mogą wpływać na styl odpowiedzi, prowokując AI do większego zaangażowania.

Niektórzy użytkownicy zauważają, że uprzejme i precyzyjnie sformułowane pytania mogą skutkować lepszymi odpowiedziami ze strony AI. Potwierdza to Michał Domański z firmy Bielik Consulting, edukator specjalizujący się w AI i jej wdrażaniu. Sztuczna inteligencja została stworzona na podstawie treści generowanych przez ludzi. A my lepiej współpracujemy, gdy jesteśmy proszeni lub traktowani uprzejmie - mówi w rozmowie z Marcinem Jędrychem w internetowym Radiu RMF24.

Sztuczna inteligencja jak człowiek

Nie ma co się oszukiwać - modele językowe, jak ChatGPT, powstały w oparciu o sposób, w jaki komunikują się ludzie. Są "nakarmione" ludzkimi treściami, więc naturalnie będą mówić i reagować podobnie jak my - przyznaje Domański.

Jego zdaniem nie ma żadnych przeciwwskazań, by rozmawiać z AI jak z człowiekiem. Dla niektórych może to być nieco dziwne, a nawet lekko niepokojące, ale niewykluczone, że wkrótce przestaniemy rozróżniać, czy rozmawiamy z człowiekiem, czy z maszyną - dodaje. Przypomina również, że na początku modele językowe były jedynie eksperymentem, który z czasem okazał się rewolucyjnym wynalazkiem.

Używanie zwrotów grzecznościowych - takich jak "proszę" czy "dziękuję" - w rozmowach z ChatGPT również generuje koszty. Sam Altman, dyrektor generalny OpenAI, przyznał, że takie uprzejmości mogą kosztować firmę dziesiątki milionów dolarów.

Warto jednak zaznaczyć, że każde dodatkowe słowo - nie tylko to uprzejme - powoduje wzrost zużycia energii. Sztuczna inteligencja rozkłada nasze wypowiedzi na cyfrowe "sylaby", a przetwarzanie każdej z nich to konkretne zużycie zasobów. Nieważne, czy mówimy "proszę", "dziękuję", czy "zbuduj mi statek z klocków" - każda treść przechodzi przez ten sam kosztowny proces - tłumaczy Domański.

Dodatkowe słowa - ozdobniki, zwroty grzecznościowe czy dłuższe opisy - zwiększają również objętość odpowiedzi, co potęguje zużycie energii. Z drugiej strony badania pokazują, że uprzejmy ton może sprzyjać jakości uzyskanych odpowiedzi. Modele językowe uczyły się na bazie literatury i ludzkich rozmów, z których wynika, że uprzejma komunikacja przynosi lepsze efekty - dodaje ekspert.

Psychologia w rozmowie z AI

Ton wypowiedzi - surowy czy uprzejmy - może wpływać na jakość odpowiedzi. Zachęcam do eksperymentów i stosowania psychologicznych trików, jak np. nasze swojskie "założę się, że tego nie zrobisz". Można w ten sposób zadziałać na ambicję ChataGPT - podpowiada Domański.

Choć model jest zaprojektowany jako uprzejmy i pomocny asystent, odpowiednio sformułowane pytania potrafią wpłynąć na styl jego odpowiedzi - nawet sprawić, że AI zabrzmi nieco mniej grzecznie.

W skali całego ekosystemu sztucznej inteligencji, pojedyncze "dziękuję" czy "proszę" to naprawdę drobiazg - zauważa Domański. Większe znaczenie mają parametry techniczne, jak rozmiar modelu czy liczba danych, na których był trenowany.

Jeśli myślimy o bardziej energooszczędnej AI, to raczej nie przez zmianę sposobu, w jaki się z nią komunikujemy, lecz przez dobór odpowiednich algorytmów - podsumowuje ekspert.

Opracowanie: Julia Domagała


Po jeszcze więcej informacji odsyłamy Was do naszego internetowego Radia RMF24

Słuchajcie online już teraz!

Radio RMF24 na bieżąco informuje o wszystkich najważniejszych wydarzeniach w Polsce, Europie i na świecie.