W ramach akcji Graffiti Jam, organizowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego, w stolicy powstaje wielkie graffiti. Przedstawia ono wizerunki artystów, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim. Rocznica wydarzenia wypada w najbliższą środę.

Pierwszy fragment graffiti namalowano na rogu ulic Siedmiogrodzkiej i Karolkowej, na płocie otaczającym inwestycję mieszkaniową. Wśród artystów, których podobizny uwieczniło ponad 60 osób - profesjonalnych rysowników oraz amatorów - są m.in. aktorka Danuta Szaflarska, piosenkarz Mieczysław Fogg, poeta Tadeusz Gajcy i pianista Jan Ekier.

Graffiti utrzymane jest w kolorystyce bieli, szarości, czerni i czerwieni. Te typowo patriotyczne kolory dobraliśmy dlatego, aby projekt nie był zbyt krzykliwy i niespójny - powiedział Artur Kępa ze Stowarzyszenia Truest, zrzeszającego artystów-graficiarzy.

Dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski tłumaczy, że streetart jest ważnym narzędziem komunikacji międzyludzkiej, ale tylko w miejscach dozwolonych. Ponieważ oburzają nas pomalowane sprayami zabytki, zaprosiliśmy dziś znanych artystów sztuki ulicznej i warszawiaków, aby namalowali w niezabronionym miejscu graffiti upamiętniające bohaterów Powstania Warszawskiego. Zależy nam, aby pokazali te postacie "po swojemu" - wyjaśnił Ołdakowski.

Odwaga, która intryguje

Według Ołdakowskiego, powstańcy warszawscy budzą zainteresowanie młodych ludzi. Młodzież uważa, że jest coś w nich z bohaterów komiksowych. Walec historii, który przejeżdżał po tym pokoleniu, spowodował, że ono stawiało heroiczny opór. Ostatnio powstańcy dyskutowali o tym, czy nie zakazać używania kotwicy powstańczej, oburzeni nadużywaniem tego symbolu. Naszym zdaniem używanie tego znaku wynika z szacunku do uczestników powstania - podkreślił Ołdakowski. Dodał, że Muzeum Powstania Warszawskiego planuje wydanie albumu dokumentującego ten projekt.

Akcja Graffiti Jam to część projektu "63 dni z życia Warszawy". Jego kontynuacją ma być niedzielna gra miejska, polegająca na odnalezieniu reprodukcji archiwalnych zdjęć powstańców, które zostaną umieszczone na elewacji warszawskich budynków. Gra miejska wystartuje z miejsca, gdzie powstaje graffiti. Trzecią częścią projektu będzie gra internetowa "Pamięta-MY.pl".