Niedawno odnaleziono nieznaną powieść Harper Lee, autorki "Zabić drozda". Światowa premiera książki odbędzie się w lipcu, a do polskich księgarń trafi ona na jesieni. Opowiada o losach wielu postaci znanych już czytelnikom.

"Zabić drozda" uważana jest za jedną z najważniejszych powieści XX wieku. Opowiada o życiu w małym amerykańskim miasteczku w Alabamie, w latach 30. XX wieku, w czasach Wielkiego Kryzysu. Głównymi bohaterami są dzieci - dziewczynka Smyk, jej brat Jem i towarzysz zabaw Dill. Ojciec Smyka i Jema - Atticus - jest adwokatem, który, wbrew oczekiwaniom białych mieszkańców miasta, podejmuje sie obrony Afroamerykanina oskarżonego o zgwałcenie białej dziewczyny. Choć od początku jasne jest, że jest on niewinny i padł ofiarą uprzedzeń i nienawiści na tle rasowym, biała społeczność Maycomb woli wierzyć kłamstwom dziewczyny i jej ojca. 

"Zabić drozda" rozeszło się dotąd w nakładzie 40 mln egzemplarzy, nakręcono też ekranizacje powieści, w której role Atticusa zagrał Gregory Peck.  

Urodzona w 1926 roku w południowoamerykańskim miasteczku Monroeville w stanie Alabama Nellie Harper Lee była, tak jak bohaterka i narratorka powieści, córką szanownego miejscowego prawnika. Pierwowzorem postaci Dilla był Truman Capote, z którym autorka przyjaźniła się.

Opublikowana w 1960 roku "Zabić drozda" uważana była za jej jedyną powieść. Dopiero niedawno okazało się, że przyjaciółka i prawniczka Lee znalazła w papierach pisarki manuskrypt jeszcze jednej książki pt. "Go set a watchman". 

Zmagania z dziedzictwem rasizmu. Nieznana powieść Lee

Odnaleziona powieść rozgrywa się w latach 50. XX wieku i opowiada o losach wielu postaci znanych czytelnikom "Zabić drozda". Główna bohaterka powraca z Nowego Jorku do miasteczka swojego dzieciństwa, aby odwiedzić starego ojca i obserwuje społeczność Maycomb, która po 20 latach nadal zmaga się z dziedzictwem rasizmu. 
Światowa premiera odnalezionej powieści Harper Lee zaplanowano na 14 lipca. W Polsce książka ukaże się na jesieni nakładem wydawnictwa Filia.

(mal)