Artyści, którzy brali udział w przygotowaniu "Avatara", rozpoczęli pracę nad filmem animowanym o objawieniach maryjnych w Fatimie. Jego premiera ma się odbyć w 2017 roku. Obraz jest realizowany w technice trójwymiarowej i będzie miał pięć wersji językowych, w tym polską.

Prace nad filmem zostały już rozpoczęte. Całość, pomimo zaangażowania w projekt wielu obcokrajowców, zrealizowana zostanie na terenie Portugalii - poinformował Pedro Oliveira, dyrektor zarządzający spółki Imaginew, producenta filmu. Nad naszym filmem pracuje m.in. Marco Di Lucca, Felix Barbas i Virginie Bourdin, którzy uczestniczyli w tworzeniu "Avatara", "Władcy Pierścieni", a także "X-Mena" i "Harry'ego Pottera" - wyjaśnił.

Oliveira ujawnił, że 15 proc. zysków z filmu przeznaczonych zostanie na akcje charytatywne dla dzieci. Dodał, że prawdopodobnie trafią one do ofiar wojen na Bliskim Wschodzie.

Obraz, który ma mieć mocno katolickie przesłanie, będzie dozwolony dla widzów od lat 8. Ma wykraczać poza temat objawień maryjnych z 1917 roku i łączyć teraźniejszość z przeszłością. W animowanym filmie pojawią się także wątki związane z polityką.

To będzie obraz o naszej aktualnej rzeczywistości przeplatającej się z wydarzeniami zawartymi w trzech fatimskich tajemnicach. Nie mogliśmy pominąć w nim kwestii dotyczących dwóch wojen światowych, czy upadku żelaznej kurtyny. W związku z tym w filmie musi pojawić się Jan Paweł II, czyli osoba, która w decydującym stopniu przyczyniła się do porażki komunizmu w Europie. Papież ten był też jedną z kluczowych osób dla szerzenia się przesłania fatimskiego - tłumaczył Oliveira. Co ciekawe, w obrazie ma pojawić się również papież Franciszek. Kierownictwo Imaginew ujawniło, że z władzami Watykanu dopinane są ostatnie szczegóły na temat praw do wykorzystania wizerunku Jorge Bergoglio w wersji animowanej.

Nie trafi do kin

W przeciwieństwie do "Avatara" film o objawieniach w Fatimie nie pojawi się w kinach. Jego twórcy chcą, aby obraz dostępny był w kanałach telewizyjnych na całym świecie. Liczą, że hierarchia kościelna, w tym papież Franciszek, pomoże w promocji filmu.

Objawienia w Fatimie rozpoczęły się 13 maja 1917 roku. Trójce małych pasterzy przez pięć kolejnych miesięcy ukazywała się Matka Boska prosząc za ich pośrednictwem ludzkość o nawrócenie i pokutę oraz przekazując trzy tajemnice.