Lisa i Louise Burns, czyli słynne bliźniaczki Grady z horroru "Lśnienie" Stanleya Kubricka, przyjechały do Krakowa. Świętują w Polsce przypadające dziś 86. urodziny reżysera. W Muzeum Narodowym można obejrzeć wystawę poświęconą Kubrickowi.

Bliźniaczki Burns miały po 12 lat, kiedy wystąpiły w "Lśnieniu" (1980). Wcieliły się w role zamordowanych córek Delberta Grady'ego, które ukazują się głównemu bohaterowi filmu Danny'emu Torrance'owi. Była to ich pierwsza i zarazem ostatnia rola w filmie pełnometrażowym. Kiedy byłyśmy dziećmi, myślałyśmy o karierze aktorek. Jednak później zrezygnowałyśmy z tego - powiedziały bliźniaczki. Dodały, że dzisiaj nie czują się gwiazdami. Obie mieszkają w Londynie. Lisa ma tytuł magistra literaturoznawstwa, natomiast Louise jest mikrobiologiem.

Bliźniaczki przyznały, że rola w "Lśnieniu" wywarła znaczący wpływ na ich życie. Po ponad 30 latach od premiery filmu prowadzą aktywnie profile społecznościowe. Na Facebooku pochwaliły się też swoją wizytą w Krakowie. [ZOBACZ ZDJĘCIA]

"Kubrick byłby zadowolony z wystawy"

Lisa i Louise Burns zwiedziły wystawę "Stanley Kubrick", która prezentuje życie i twórczość amerykańskiego reżysera. Ekspozycję stworzyło 10 lat temu Deutsches Filmmuseum z Frankfurtu we współpracy ze spadkobiercami artysty. Do tej pory na całym świecie wystawę zobaczyło ok. miliona osób w 10 miastach, m.in. w Berlinie, Rzymie, Paryżu, Los Angeles i Sao Paulo.

Wdowa po Kubricku: Stanley wyprzedził swój czas

Wdowa po twórcy "Mechanicznej pomarańczy", Christiane Kubrick otworzyła dziś wraz z producentem Janem Harlanem wystawę prezentującą życie i twórczość jej męża. "Swoją twórczością Stanley wyprzedził swój czas" - mówiła. "Młodzież rozumie jego filmy znacznie lepiej niż... czytaj więcej

Jesteśmy zachwycone wystawą. Z zainteresowaniem obejrzałyśmy eksponaty. Zastanawiamy się też, co czułby Kubrick będąc teraz w muzeum. Myślimy, że byłby zadowolony - mówiły bliźniaczki. Przyznały, że prezentowane na wystawie jasnoniebieskie sukienki, w których 34 lata temu wystąpiły w "Lśnieniu", wzbudziły w nich szczególne wzruszenie. Wróciły wspomnienia, które zresztą są bardzo dobre. Ten film to horror, ale my wcale nie odczuwałyśmy tego, że występujemy w horrorze - przyznały.

Bliźniaczki cały weekend spędzą pod Wawelem. W poniedziałek wrócą do Wielkiej Brytanii. To ich pierwsza wizyta w Polsce. Nigdy wcześniej nie byłyśmy tutaj. Pamiętamy lata 80., kiedy panował tu reżim. Wtedy myślałyśmy, że nigdy tu nie przyjedziemy z powodu sytuacji politycznej. Teraz tu jesteśmy i widzimy, jaki to piękny kraj. Kraków jest uroczym miastem. Wszędzie widzimy plakaty wystawy, a na plakatach jest nasze zdjęcie z dzieciństwa. Wszyscy są dla nas mili - powiedziały Lisa i Louise Burns.

"Niedziela Bliźniaków" w Muzeum Narodowym

Bohaterki "Lśnienia" spotkają się dzisiaj z publicznością w kinie Kijów.Centrum. Spotkanie poprzedzi projekcję filmu Kubricka "Barry Lyndon" (1975). Jutro z kolei Muzeum Narodowe zaprasza na "Niedzielę Bliźniaków". Tego dnia wszystkie bliźniaki mogą liczyć na spotkanie z siostrami Grady, a także specjalne oprowadzanie po wystawie oraz wspólne zdjęcia.

Weekendowe imprezy w Krakowie - pokazy filmów, wykłady, koncerty - związane z obchodami 86. urodzin amerykańskiego reżysera są częścią programu towarzyszącego wystawie "Stanley Kubrick", która od maja trwa w Muzeum Narodowym. Ekspozycja czynna będzie do 14 września.

Jeden z największych twórców światowego kina

Stanley Kubrick (1928-1999) to reżyser, scenarzysta i producent, uznawany za jednego z największych twórców światowego kina. W 1968 roku dostał Oscara za film fantastyczno-naukowy "2001: Odyseja Kosmiczna". Inne jego głośne dzieła, oprócz "Lśnienia", to m.in. "Mechaniczna pomarańcza", "Oczy szeroko zamknięte", "Full Metal Jacket", "Spartakus", "Lolita".

(MRod)