Amerykański aktor i reżyser Sean Penn będzie w tym roku przewodniczącym jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Święto kina na Lazurowym Wybrzeżu ruszy 14 maja.

Jak mówi dyrektor artystyczny festiwalu Thierry Fremaux, wybór Penna na przewodniczącego był "oczywisty", bo "uosabia on niezależne kino amerykańskie oraz wizerunek takiej Ameryki, jaką kochamy".

Francuski dziennik "Le Figaro" cytuje dziś wypowiedź aktora: Festiwal w Cannes jest od dawna światowym ośrodkiem odkrywania nowych fal w reżyserii. Dlatego z wielką przyjemnością wezmę w nim w tym roku udział jako przewodniczący jury. Na całym świecie kino wydaje się przeżywać wielkie odrodzenie. Coraz więcej filmów zrobionych przez bardzo utalentowanych reżyserów pobudza wyobraźnię, rodzi emocje i skłania do refleksji. Być może pojawiło się nowe pokolenie filmowe.

Sean Penn był kilkakrotnie nominowany do Oscara. Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej zdobył trzy lata temu za rolę w filmie "Rzeka tajemnic" Clinta Eastwooda. W Cannes został nagrodzony w 1997 roku za rolę w "Jak jej nie kochać" w reżyserii Nicka Cassavetesa. Jest też utalentowanym reżyserem filmowym. Jego najnowszy obraz zatytułowany jest "Into the Wild". Za muzykę do tego filmu Eddie Vedder z Pearl Jam został nominowany do Złotego Globu.