Głębia emocji i wyrazistość, którą doceniali krytycy i widzowie - takie właśnie były role, które grał Robin Williams. Aktor zmarł w poniedziałek czasu lokalnego w swoim domu w Kalifornii. Miał 63 lata. Najprawdopodobniej popełnił samobójstwo.

"Najsłynniejsze filmy, w których wystąpił to "Good Morning, Vietnam", "Stowarzyszenie umarłych poetów", "Fisher King", "Pani Doubtfire" i "Buntownik z wyboru".

W 1997 roku Williams za drugoplanową rolę psychoterapeuty w dramacie "Buntownik z wyboru" otrzymał Oscara. Zdobył cztery Złote Globy, m.in. wcielając się w ekscentrycznego Parry'ego w "Fisher King". Był też laureatem wielu innych nagród filmowych.

Po śmierci aktora magazyn "Time" przypomniał pięć jego na najsłynniejszych ról.

1. Mork w amerykańskim serialu "Mork i Mindy"

Mork, czyli obcy z planety Ork, który przybył na Ziemię w małym, jednoosobowym statku kosmicznym w kształcie jajka, by obserwować ludzkie zachowania.

Serial emitowany był w telewizji przez cztery lata. Poświęcenie Williamsa, żeby wczuć się w rolę i zrobić wszystko, żeby widzowie się uśmiechnęli sprawiły, że stał się on rozpoznawany nie tylko jako komik, ale również jako aktor.

2. "Pani Doubtfire"

W 1993 roku na ekrany amerykańskich kin weszła komedia "Pani Doubtfire". W filmie Williams wcielił się w rolę ojca, który za wszelką cenę chce uratować swoją rodzinę. Postanawia więc przebrać się za nianię, żeby chociaż w ten sposób móc przebywać z żoną i dziećmi.

3. "Stowarzyszenie umarłych poetów"

W tym filmie Williams zagrał profesora literatury angielskiej, kochającego poezję. Akcja rozgrywa się w jednej z renomowanych szkół dla chłopców. Nauczyciel dzięki swoim niestandardowym metodom nauczania otwiera nastolatków na literaturę i przekonuje ich do spełniania własnych marzeń. Końcowa scena, gdy jego uczniowie stają na ławkach, w geście solidarności i uznania dla zwalnianego ze szkoły nauczyciela, jest jedną z najbardziej wzruszających w historii kina.

4. "Alladyn"

Robin Williams podkładał również głos do postaci z filmów animowanych. Jedną z nich był dżin z bajki "Alladyn". Jego ciepły głos pokochały miliony dzieci na całym świecie.

5. "Buntownik z wyboru"

Po serii ról komediowych, w 1997 roku Williams wcielił się w rolę terapeuty w filmie “Buntownik z wyboru", w którym pomagał młodemu geniuszowi matematycznemu opanować swój gniew. To właśnie dzięki tej kreacji aktorskiej Williams zaczął być doceniany jako aktor, który może grać zarówno role komediowe, jak i wcielać się w postacie poważne.