​Oscarowe nominacje i kilka bardzo dobrych premier kinowych. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.

Dla kogo oscarowe nominacje?

W najbliższy wtorek 24 stycznia poznamy oscarowe nominacje. W gronie ogłaszających nominacje znalazły się amerykańskie aktorki Jennifer Hudson i Brie Larson oraz Cheryl Boone Isaacs - prezydent Akademii. W grupie prezenterów będą także meksykański operator Emmanuel Lubezki, kanadyjski reżyser Jason Reitman i japoński aktor Ken Watanabe. Artyści ogłoszą oscarowe nominacje w 24 kategoriach. Jedynym polskim filmem, który może dostać oscarową nominację jest dokument "Więzi" Zofii Kowalewskiej. Obraz znalazł się na tzw. krótkiej liście kilku tytułów, które przeszły pierwszą selekcją

Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej

Już 27 stycznia do kin wejdzie "Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej". Film wyreżyserowała Maria Sadowska. Scenariusz napisał Krzysztof Rak, nagrodzony m.in za "Bogów" na 39. Festiwalu Filmowym w Gdyni. Jak podkreśla Maria Sadowska, reżyserka, było to dla niej zupełnie nowe doświadczenie.

Nigdy nie robiłam filmu kostiumowego ani filmu z takim rozmachem, dlatego wiele się nauczyłam podczas pracy. Niesamowitym przeżyciem były dla mnie zdjęcia na odtworzonym bazarze Różyckiego. Mnóstwo statystów, ludzi od dziecka związanych z tym miejscem, którzy w absolutnie kapitalny sposób odtworzyli cały folklor i urok Pragi z tamtych lat - mówi Sadowska.

"Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej" to filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszej w Polsce książki o miłości. "Sztuka kochania" wyprzedała się w zawrotnym tempie, stając się absolutnym bestsellerem. Przez lata sprzedana została w 7 mln egzemplarzy.

Wisłocka rozprawiając się z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, zrewolucjonizowała życie seksualne całego kraju. Wszystko za pomocą jednej książki. W roli głównej wystąpiła Magdalena Boczarska, w rolę Stacha Wisłockiego, męża lekarki, wciela się Piotr Adamczyk, jej wielką miłość, Jurka, gra Eryk Lubos, przyjaciółkę, Wandę - Justyna Wasilewska. W filmie wzięli udział również Danuta Stenka, Karolina Gruszka, Borys Szyc, Wojciech Mecwaldowski, Arkadiusz Jakubik oraz Artur Barciś.

Dwa świetne europejskie filmy

"Toni Erdmann" to przewrotna komedia o trzydziestoletniej dziewczynie, która wspinając się po szczeblach korporacyjnej kariery, straciła poczucie humoru. I o jej szalonym ojcu, który postanawia zrobić wszystko, by ją rozśmieszyć i przywrócić jej radość życia. Film zdobył 5 Europejskich Nagród Filmowych, jest nominowany do Nagród BAFTA oraz jest niemieckim kandydatem do Oscara.

Film "Elle" ma na koncie dwa Złote Globy - dla najlepszej aktorki czyli Isabelle Huppert i w kategorii "najlepszy film nieanglojęzyczny". Michèle wydaje się niezniszczalna. Jest twardą szefową znakomicie prosperującej firmy zajmującej się grami video. Z podobną bezwzględnością podchodzi do życia prywatnego i uczuciowego. Brutalny atak, którego we własnym domu staje się ofiarą, zmienia jej życie na zawsze. Kiedy w końcu odkrywa, kto jest sprawcą, oboje poddają się swoistej grze - perwersyjnej i przerażającej. A gra ta w każdej chwili może wymknąć się spod kontroli. Oba filmy do 27 stycznia mają premiery w polskich kinach.

(łł)