W wieku 63 lat zmarł Paweł Smoleński - znany reporter, publicysta i autor książek. Informację o jego śmierci podała "Gazeta Wyborcza", z którą był związany od samego początku jej istnienia.

"Przedwczesna śmierć Pawła Smoleńskiego oznacza nie tylko wielką stratę dla polskiego dziennikarstwa. W polskim społeczeństwie obywatelskim, w grupie wyznawców wolności, demokracji, tolerancji i Europy powstała wyrwa, której nie da się zapełnić" - czytamy w artykule wspomnieniowym Bartosza T. Wielińskiego, opublikowanym na stronie "Gazety Wyborczej". Jak ujawniono, Smoleński zmagał się z chorobą nowotworową. 

Paweł Smoleński w czasach PRL-u współpracował z pismami drugiego obiegu pod pseudonimem Tomasz Jerz. Publikował również w paryskiej "Kulturze".

W 1989 r. Smoleński został dziennikarzem "Gazety Wyborczej". W grudniu 2002 r. Smoleński opublikował w niej głośny artykuł "Ustawa za łapówkę, czyli przychodzi Rywin do Michnika".

Smoleński był autorem takich książek jak m.in. "Pokolenie kryzysu", "Salon patriotów", "Pochówek dla rezuna", "Irak. Piekło w raju", "Izrael już nie frunie", "Bedzies wisioł za cosik. Godki podhalańskie" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem), "Zielone migdały, czyli po co światu Kurdowie", "Krzyżyk niespodziany. Czas Goralenvolk" (wraz z Bartłomiejem Kurasiem) i "Czerwony śnieg na Etnie" (wraz z Jarosławem Mikołajewskim). 

Smoleński był wielokrotnie nagradzanym autorem. Otrzymał m.in. Nagrodę im. Kurta Schorka, Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego oraz Nagrodę Premio Kapuściński przyznawaną przez Włoskie Towarzystwo Geograficzne, Festival della Letteratura di Viaggio oraz rodzinę Ryszarda Kapuścińskiego.

W 2012 r. Smoleński został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

W 2014 r. Paweł Smoleński otrzymał nagrodę w kategorii ObserwaTOR w organizowanym przez studentów dziennikarstwa plebiscycie MediaTory. Doceniono go za książkę "Oczy zasypane piaskiem". 

W uzasadnieniu napisano, że nagrodę otrzymuje "za reportaż dokumentujący konflikt izraelsko-palestyński. Za oddanie głosu ludziom, na których życiu wojna odcisnęła znaczące piętno. Za stawianie trudnych pytań i demaskowanie powszechnych mitów. Za obiektywne opisanie codzienności mieszkańców Bliskiego Wschodu. Za metaforyczne przedstawienie argumentów dwóch przeciwnych stron konfliktu".