"Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza została okrzyknięta najlepszym polskim filmem i zdobyła filmowego Orła 2013. Roman Polański, jako twórca "Rzezi", został uhonorowany w kategorii najlepszy reżyser. Gala wręczenia nagród Polskiej Akademii Filmowej odbyła się w warszawskim Teatrze Narodowym.

Z Romanem Polańskim, który dostał Orła jako najlepszy reżyser, połączono się telefonicznie w trakcie gali. Artysta podziękował polskiemu środowisku filmowemu za uhonorowanie go statuetką. W tej samej kategorii - reżyseria - do Orła nominowani byli również Leszek Dawid - za film "Jesteś Bogiem" oraz Marcin Krzyształowicz - za "Obławę". Ten drugi obraz pokonał w kategorii najlepszy film "Pokłosie" w reż. Władysława Pasikowskiego i wspomnianą produkcję "Jesteś Bogiem".

Statuetki dla Grochowskiej, Stuhra i Kulig

Agnieszka Grochowska otrzymała Orła 2013 w kategorii najlepsza główna rola kobieca. Aktorkę nagrodzono za kreację, którą stworzyła w filmie "Bez wstydu" w reż. Filipa Marczewskiego. W tej samej kategorii nominowane były także Danuta Szaflarska za rolę w "Pokłosiu" i Weronika Rosati za "Obławę".

Laureatem Orła dla najlepszego aktora w roli głównej został Maciej Stuhr. Uhonorowano go za rolę w "Pokłosiu". Oprócz Stuhra nominowani do nagrody w tej kategorii byli Bartłomiej Topa ("Drogówka" w reż. Wojciecha Smarzowskiego) i Marcin Dorociński ("Obława").

W kategorii drugoplanowa rola kobieca zwyciężyła Joanna Kulig, doceniona za rolę w "Sponsoringu" (reż. Małgorzata Szumowska). Arkadiusz Jakubik otrzymał Orła w kategorii najlepsza drugoplanowa rola męska za kreację w filmie "Drogówka".

Laureaci w pozostałych kategoriach

Jazzman Michał Urbaniak został nagrodzony Orłem w kategorii odkrycie roku, za rolę w filmie "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego. Allan Starski otrzymał Orła za scenografię do "Pokłosia". Wojciech Smarzowski został uhonorowany jako autor najlepszego scenariusza - do filmu "Drogówka". Arkadiusz Tomiak zdobył statuetkę w kategorii najlepszy operator - otrzymał ją za zdjęcia do "Obławy". Orła w kategorii najlepsza muzyka przyznano za film "Komeda, Komeda..." (muzyka: Krzysztof Komeda i Mariusz Ostański).

Jarosław Kamiński, który pracował przy filmie "Jesteś Bogiem", został nagrodzony Orłem w kategorii najlepszy montaż. Za dźwięk, do filmu "Obława", uhonorowano Barbarę Domaradzką i Piotra Domaradzkiego. Także kostiumy do tego filmu zostały nagrodzone - zaprojektowała je Magdalena Rutkiewicz-Luterek.

Orzeł 2013 za osiągnięcia życia przyznany został aktorce Danucie Szaflarskiej. W kategorii najlepszy film europejski Orłem nagrodzono "Miłość" austriackiego reżysera Michaela Hanekego.