Podobnie jak w branży turystycznej, tak i w kulturze, lockdown to czas trudny. Propozycji na najbliższy tydzień jednak nie brakuje - wydarzenia będą rozgrywać się online. Wśród nich m.in. premiera książki o legendarnym polskim aktorze i Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.

Muzea, teatry i kina zamknięte dla publiczności, ale w świecie kultury będzie się działo. W nadchodzącym tygodniu ukazuje się pierwsza po wielu latach biografia Gustawa Holoubka. Już w poniedziałek wieczorem premiera online książki autorstwa Zofii Turowskiej, zatytułowana "Gustaw. opowieści o Holoubku".

Książka przedstawia nie tylko legendarnego aktora, ale Holoubka jako męża, ojca, dziadka, przyjaciela, kibica i kompana do brydża. 

Jak czytamy w zapowiedzi, Turowska "zyskała dostęp do rodzinnych dokumentów i archiwum, które nie są dla nikogo dostępne. Porusza wiele ważnych i nieznanych historii i faktów - dotychczas nieomawianych".

Premiera będzie transmitowana na Facebooku Big Book Cafe. Początek o godzinie 20:00.

Beethovenowski repertuar online

Nadchodzący tydzień to także Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethova, który w całości odbywa się online. 

W programie jest kilkanaście koncertów - jednym z najciekawszych jest ten wtorkowy - w repertuarze beethovenowskim usłyszymy maestro Jerzego Maksymiuka z Sinfonią Varsovią. Muzycy wykonają III Symfonię Es-dur op.55 "Eroica". 

Festiwal potrwa do 2 kwietnia.

Co zobaczyć w sieci?

Teatry zamknięte, ale wiele spektakli będziemy mogli zobaczyć w sieci. Platformę VOD uruchomił m.in. stołeczny Teatr Komedia. Na platformie oglądać pierwszą z propozycji sceny online - "Apartament prezydencki"

Akcja przedstawienia toczy się w apartamencie prezydenckim w słynnym hollywoodzkim hotelu Chateau Marmont. Patrick Zane, jeden z najsłynniejszych hollywoodzkich aktorów, wyrusza na uroczystość wręczenia Złotych Globów. To ma być jego wieczór.  Jednak w jego apartamencie dzieją się rzeczy, które znacząco rozmijają się ze scenicznym emploi aktora i niekoniecznie powinny ujrzeć światło dzienne...

Na platformę VOD zaprasza też m.in. łódzka opera. W weekend 26-28 marca zostanie udostępnione przedstawienie "Don Pasquale" w reż. Michała Znanieckiego pod batutą maestro Tadeusza Kozłowskiego.