Już jutro finał Narodowego Czytania „Wesela"! W związku z wydarzeniem mieliśmy dla Was niespodziankę. Mogliscie zdobyć koszulkę z kolorowym nadrukiem autoportretu Stanisława Wyspiańskiego.

Dziękujemy za udział w naszej zabawie: upominki trafią do pięciu osób, z którymi skontaktujemy się telefonicznie.

O tym, że lekturą tegorocznego Narodowego czytania bedzie "Wesele", prezydent Andrzej Duda poinformował w lutym. Rzadko się zdarza, by poezja czy wiersze dzisiaj wywoływały dyskusje, a ta wywołuje. I dlatego właśnie pan Wojciech Wencel, jego poezja, jego twórczość jest tak niezwykle interesująca, i tak niezwykle ważna dla polszczyzny, a także bardzo często do wychowania młodego pokolenia - uzasadnił prezydent.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł "Aleksandra Fredry", a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz "Lalkę" Bolesława Prusa. W ubiegłym roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie "Quo vadis" Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. Przez ponad 11 godzin powieść Sienkiewicza czytali znani aktorzy. W całej Polsce i za granicą "Quo vadis" przeczytano w ponad 2200 miejscach.

RMF FM/Instytut Literacki